Beyrut saldırısının sorumluluğunu ‘Lübnan Kuvvetleri’ üstlendi

Beyrut’ta 6 kişinin ölümüne ve 60’tan fazla kişinin de yaralanmasına neden olan silahlı saldırının sorumluluğunu Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri adlı parti üstlendi.

Beyrut saldırısının sorumluluğunu ‘Lübnan Kuvvetleri’ üstlendi

YDH’nın haberine göre Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri partisinin milletvekili İmad Vakim, kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bu sabah Beyrut’un Tayune bölgesindeki göstericilere yönelik silahlı saldırıyı üstlendi.

Çatılardan meydandaki göstericilerin üzerine ateş açılmasını “iki parti arasındaki çatışma” diye niteleyen Lübnan Kuvvetleri milletvekili İmad Vakim, “Başlayan çatışma bir partiyle diğer parti arasındadır. Bir taife ile diğer taife veya bir bölge ile diğer bölge arasında değildir. Bu çatışma, Hizbullah ile devletten geri kalan kurumları Hizbullah egemenliğinden korumak için diğer her taifeden özgür Lübnanlılar arasındadır. Bu adaleti korumak içindir” dedi.

Lübnan Kuvvetleri partisi enformasyon sorumlusu Şarl Cubur da Beyrut’ta Hizbullah, Emel ve Marda partisi tarafından düzenlenen gösteriye yönelik saldırıdan dolayı Hizbullah’ı ve partinin genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ı suçladı.

Şarl Cubur, Hizbullah’ın Yargıç Tarık Bitar’ın Beyrut Limanı patlamasından dolayı Hizbullah’ mahkumiyet kararı vereceğini bildiğini söyledi.

Lübnan’ın Şii Müftüsü Şeyh Ahmed Kablan ise saldırının ülkede kaos çıkarmayı hedeflediğini belirterek “Bugün dökülen her kandan Amerikan elçiliği, Tarık Bitar ve Beyrut Liman patlaması dosyasının savcısı sorumludur. Bu şahıslar görevden alınmalı ve yargılanmalıdır” dedi.

Hizbullah ve Emel ise yayımladıkları ortak bildiriyle saldırıyı ülkeyi iç savaşa sürüklemeye yönelik bir tahrik olarak niteledi ve taraftarlarına soğukkanlılık çağrısı yaptı.