Başta İstanbul olmak üzere 48 ile sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 48 ilde sağanak yağışın etkili olması beklendiğini duyurdu. Ordu, Sinop, Kastamonu, Bartın ve Karabük için turuncu kodlu uyarı verilirken; Samsun için sarı kodlu uyarı verildi.

Başta İstanbul olmak üzere 48 ile sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’nın da aralarında olduğu 48 ilde sağanak yağışın etkili olması beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, 11 Ağustos Çarşamba gününe ilişkin hava durumu tahmin raporunu resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. Buna göre; İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’nın da aralarında olduğu 48 kentte sağanak yağışın etkili olması öngörülüyor.

Ordu, Sinop, Kastamonu, Bartın ve Karabük için turuncu kodlu uyarı verilirken; Samsun için sarı kodlu uyarı verildi.

HANGİ BÖLGELERDE SAĞANAK ETKİLİ OLACAK?

*Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu,

*Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Edirne, Kırklareli, Kütahya, Eskişehir, Çankırı, Adana’nın kuzeyi, Osmaniye, Kahramanmaraş, Muş, Van’ın doğusu, Hakkari’nin kuzeyi, G. Antep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı,

 

*Diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

 

*Yağışların; Karadeniz kıyıları ile Tokat, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli, Samsun ve Ordu çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından sağanak uyarısı yapılan iller şu şekilde:

 

Ardahan, Kars, Ağrı, Artvin, Erzurum, Muş, Rize, Bayburt, Bingöl, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Ordu, Tokat, Sivas, Samsun, Amasya, Çorum, Sinop, Yozgat, Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Niğde, Kastamonu, Çankırı, Bartın, Karabük, Zonguldak, Bolu, Düzce, Sakarya, Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Bursa, Kütahya, Kırklareli.