Başsavcılıktan Gergerlioğlu açıklaması: Yeni bir slogan soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gergerlioğlu’nun, vekilliğinin düşürüldüğü gün "Meclis koridorlarında slogan attığı gerekçesiyle" soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Başsavcılıktan Gergerlioğlu açıklaması: Yeni bir slogan soruşturması

Vekilliği düşürülen HDP’li Gergerlioğlu, sabah saatlerinde uyuduğu odadan Meclis polisler tarafından gözaltına alınmak istenmişti.

Gergerlioğlu “Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük” diyerek tepki göstermişti.

Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasının nedeninin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni bir soruşturma kapsamında olduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gergerlioğlu’nun, vekilliğinin düşürüldüğü gün “Meclis koridorlarında slogan attığı gerekçesiyle” soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Açıklamada, “TBMM koridorlarında terör örgütü elebaşı ve terör örgütü lehine slogan atılmak suretiyle, terör örgütü propagandası da yapıldığı tespit edilmekle Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Yapılan açıklamada “Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldükten sonra Meclis’i terk etmediği, kamu binasında haksız yere gece ve gündüz kalmaya devam ettiği, hala milletvekili gibi davrandığı” ifade edildi.

Savcılık, Gergerlioğlu’nun sosyal medya üzerinden yaptığı basın açıklamalarını ve canlı yayınları da “suç” saydı.

Gergerlioğlu’nun, ifadesinin alınması için en yakın polis merkezi amirliğine götürüldüğü bildirildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün yaptığı açıklamada “Gergerlioğlu’nun Meclis kapısının önüne konulması” yönünde çağrı yapmıştı.

Bahçeli, Şayet TBMM Başkanı’nın yetkisi bu konuda sınırlıysa, süratle hazırlanacak bir maddelik kanun teklifinin Genel Kurul’da kabulüyle birlikte Gergerlioğlu’nun yer yatağı ile beraber Meclis’in kapısının önüne koyulması mümkündür ve konu acildir” demişti.