Barış Terkoğlu Peker'in OYAK ve Demirören iddialarını yazdı: Üzgünüm ama Sedat Peker haklı çıktı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Sedat Peker tarafından gündeme getirilen Total Türkiye ve M Oil'in Yıldırım Demirören'den 450 milyon dolara OYAK'a satıldığı süreci anlattı.

Barış Terkoğlu Peker'in OYAK ve Demirören iddialarını yazdı: Üzgünüm ama Sedat Peker haklı çıktı

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, “Üzgünüm ama Sedat Peker haklı çıktı” başlıklı bugünkü köşe yazısında Total’in OYAK tarafından “fahiş fiyatla” nasıl satın alındığını köşesine taşıdı.

Terkoğlu yazısında, OYAK’ın “fahiş fiyatla” Demirören’den aldığı Total’e ilişkin Sedat Peker’in iddiasını kaynaklar doğruladı. Satın almanın görüşüldüğü toplantının tanıklarına göre Deniz Kuvvetleri adına katılan Cihat Yaycı, “Pazar payı küçük, 4 yılda birçok bayisini kaybetmiş” diyerek itiraz etti.

Bunun birkaç nedeni vardı. Satış sürecinde OYAK, Total’de kapsamlı bir araştırma yapmıştı. Total’in bilançolarını inceleyen Yaycı, bu alımın OYAK için kârlı olmayacağını söyledi. 2016’da Demirören tarafından 358 milyon dolara satın alınan OYAK, dört yılda birçok bayisini kaybetmiş, pazar payı azalmış, kârı düşmüştü. Bu verileri yönetim kuruluna taşıyan Yaycı, “Neden bize yarar sağlamayan bir şirketi alıyoruz” sorusunu sordu.” ifadelerini kullandı.

YETKİ AŞIMI YAPILDI

Yaycı, OYAK yönetiminin yetki aşımı yaptığını da belirterek toplantıyı terk etti. “Yukarıdan gelen” uyarının ardından, Deniz Kuvvetleri Komutanı devreye girdi. Komutanın “Sen benim adıma oradasın” sözlerinin ardından Yaycı satışa onay vermek zorunda kaldı. Terkoğlu “Sadece Yaycı değil, o dönem satış OYAK tabanında da tepki yaratmıştı. Satışın ardından gerçekleşen genel kurulda, önceki yıl yüzde 42 olan kâr payının yüzde 20.5’e düştüğünün açıklanması üyelerin tepkisini çekmişti. Sosyal medyaya yansıyan eleştiriler arasında “Bizim paralarımızla biz ve çocuklarımız yerine tüpçüyü (Demirören) kurtardınız” mesajı dikkat çekmişti. Birçok üyesine göre de OYAK; parasını, kuruluş felsefesine aykırı şekilde, asker için değil, zor durumdaki Demirören’i rahatlatmak için kullanmıştı.” diye yazdı.