Barış Pehlivan: Solun bütün bileşenlerinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkartması gerekir

Barış Pehlivan "CHP'nin Saadet Partisi ile ortak nokta bulabildiği bir Türkiye'de, solun bütün bileşenlerinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkartması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Barış Pehlivan: Solun bütün bileşenlerinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkartması gerekir

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) tarafından düzenlenen “Karanlıktan Aydınlığa / Türkiye’nin Seçeneği Ne Olmalı?” başlıklı Yeni Bir Cumhuriyet Konferanslarının üçüncüsü Kadıköy’de gerçekleşti. Kadıköy Evlendirme Dairesi Büyük Salon’da gerçekleşen konferansta yaptığı konuşmada Gazeteci-Yazar Barış Pehlivan, Fethullahçıların devlet kadrolarından atılması sonrası boşalan kadrolara diğer tarikatçıların nasıl yerleştirildiğini ve Türk adalet sisteminin nasıl çürütüldüğünü anlatarak, şunları dile getirdi:

“Cumhuriyet neydi; yeni bir cumhuriyet diyorsak aslında biraz da bunu tartışmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Cumhuriyetin 3 ana damarı vardı. Öncelikle cumhuriyet, emperyalizme karşı verilen mücadelenin bir zaferi idi. Biz şu an o cumhuriyette değiliz, çünkü emperyalizmin çıkarları için Suriye’deyiz, ABD ve AB askerileri bizim ülkemiz topraklarında, Tank Palet fabrikasını Katar’a sattık. İkincisi cumhuriyet laiklik demekti. Bugün devletin en kılcal damarlarına yerleşmiş durumda tarikat ve cemaatler. O yüzden o bildiğimiz cumhuriyette değiliz. Cumhuriyet hukukun egemenliği idi. Türk adalet sistemine hüsn-ü şehadet sistemi getirildi. Yetkili kişiler ben Fethullahçı değilim Nurcuyum, İskenderpaşacıyım gibi şeyler söylediler. Bu kişiler Fetullahçı olmadığını kanıtlamak için tarikat şeyhleri adliyelere getirdiler ve Fethullahçı olmadıklarına şahitlik ettiler. Eğer cumhuriyette hukuk önünde eşitlik varsa bu o cumhuriyet değil. Eğer bu cumhuriyetin çürütüldüğü acı gerçeğini kabul edersek, çözüm yollarını da bulabiliriz. CHP’nin Saadet Partisi ile ortak nokta bulabildiği bir Türkiye’de, solun bütün bileşenlerinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkartması gerektiğini düşünüyorum”