Bakanlık'tan ünlü market zincirlerine denetleme: İşçilerin 23,5 milyon liralık alacağı verilmemiş

Çalışma Bakanlığı iş müfettişleri, 7 ünlü marketler zincirinde yaptığı denetimlerde işçilerin iş sözleşmeleri ve mevzuattan kaynaklanan 23 milyon 545 bin 20 lira 13 kuruş alacağının ödenmediğini tespit etti.

Bakanlık'tan ünlü market zincirlerine denetleme: İşçilerin 23,5 milyon liralık alacağı verilmemiş

Çalışma Bakanlığı iş müfettişleri, Migros, Carrefoursa, Teknosa, Tekzen, Metro, Media Market, Vatan market zincirlerinde yaptığı denetimlerde işçilerin iş sözleşmeleri ve mevzuattan kaynaklanan 23 milyon 545 bin 20 lira 13 kuruş alacağının ödenmediğini tespit etti. Sendikalaştıkları için işten atılan Migros işçileri, bakanlığın tespit ettiği uygunsuz durumların halen devam ettiğini dile getirerek, iş müfettişlerini yeni denetime çağırdı.

ANKA’da yer alan habere göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, 2019 yılı denetim faaliyetlerini yayımladı.

Bakanlık müfettişlerinin çeşitli sektörlerde yaptığı denetimlerde yapı, bilişim ve zincir market işyerlerinde yapılan tespitler dikkat çekti. Bu sektördeki Migros, Carrefoursa, Teknosa, Tekzen, Metro, Media Market, Vatan unvanlı 7 işveren kuruluşuna ait toplam 2 bin 644 şube/mağaza ve depo işyerinde denetim yapıldı, toplam 56 bin 269 işçinin durumu incelendi.

Bakanlık denetçileri bu 7 kuruluşta çalışan işçilerin iş sözleşmelerinden ve tabi oldukları mevzuat hükümlerinden kaynaklanan 23 milyon 545 bin 20 lira 13 kuruş alacağının ödenmediğini tespit ederek, bunların ödenmesini sağladı. Ayrıca teftişler sonucu kamuya ödenmesi gereken 4 milyon 704 bin 169 lira 6 kuruşu vergi, 9 milyon 83 bin 143 lira 83 kuruşu sigorta primi olmak üzere toplam 13 milyon 787 bin 312 lira 89 kuruşun tahsil edilmesini sağladı. Denetimlere 2 işveren kuruluşuna da toplam 5 milyon 233 bin 891 lira para cezası kesildi.

Bakanlık Migros’un da aralarında bulunduğu işverenlere ceza keserken, burada çalışan işçiler sendikaya üye oldukları için ya işten atıldı ya da ücretsiz izne gönderildi. Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nda (DGD-SEN) örgütlenen işçiler, Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı denetim sonucunu değerlendirdi.

DGD-SEN Genel Başkanı Murat Bostancı, CİMER’e başvuru yapmalarına rağmen Çalışma Bakanlığı’nın işçilerin çıkarıldığı depoya denetim yapmadığını belirterek, “Yeni öğrendiğimize göre Migros’un mağazalarında ve depolarındaki usulsüzlüklere dair ciddi bir para cezası verilmiş. Şu an önünde olduğumuz depoya da bu ceza verilmelidir. Patronlar ücretsiz izni bir cezalandırma yöntemi olarak kullanıyorlar” dedi.