Bakanlık açıkladı: Milyonlarca yurttaşın taşınmazının üzerinde ipotek var

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ekim 2021 tarihi itibarıyla 11 milyon 673 bin 865 kişiye ait, 4 milyon 868 bin 676 taşınmazın üzerinde ipotek bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık açıkladı: Milyonlarca yurttaşın taşınmazının üzerinde ipotek var

Son 5 yılda ipotek ve hacizli ev, arsa ve iş yeri sayısında rekor kırıldı. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 2017 ila 2021 yılları arasında kullandırılan krediler nedeniyle taşınmazlara konulan ipotekleri sordu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ekim 2021 tarihi itibariyle 11 milyon 673 bin 865 kişiye ait, 4 milyon 868 bin 676 taşınmazın üzerinde ipotek bulunduğunu açıkladı.

Sözcü’ye konuşan Hakverdi “Vatandaşlar borç yükü altında ezilirken, zam üzerine zam yapan iktidar bir an önce ülkeyi seçime götürmeli ve bu kötü gidiş son bulmalı” açıklamasında bulundu.

Hakverdi, devamında şunları söyledi:

‘KREDİLER KARŞILIĞINDA ARAZİ, İŞ YERLERİ VE KONUTLAR İPOTEK ALTINDA’

“Kredi kullanan vatandaşlara, kredi sağlayan kurumlar kredi karşılığında ev, arsa, ve tarlayı ipotek olarak alıyor. Ekonomik kriz nedeniyle birçok insan, aldığı kredileri ödeyemiyor. 2017-2021 tarihleri arasında Ziraat Bankası’nın portföyüne eklenen gayrimenkuller 8 kat artarak, 672 milyon liradan 5.3 milyar liraya çıktı. Artan gübre, mazot ve girdi maliyetleri ile çiftçilik yapmakta zorlanan ve üretimi bırakma noktasına gelen milyonlarca çiftçi, kredi kullanmakta ve bu krediler karşılığında arazilerini ipotek altına aldırıyor. Ekim 2021 itibarıyla ipotek altında olan tarım arazisi 3 milyon 113 bin 112’ye ulaştı. İpotek altında bulunan konut sayısı 1 milyon 5 iken; bu sayı iş yerlerinde 212 bin 361, arsa vasıflı taşınmazlarda ise 543 bin 198 olarak gerçekleşti.”

‘AKP’NİN POLİTİKALARI VATANDAŞI CANINDAN MALINDAN EDİYOR’

Ali Haydar Hakverdi sözlerini erken seçim çağrısıyla sonlandırdı: “AKP iktidarının yanlış politikaları, vatandaşları canından ve malından ederken; bir yandan da iktidar mensupları, yandaş müteahhitleri zengin ediyor ve şatafatlı hayatlarına devam ediyorlar. Vatandaşlar borç yükü altında ezilirken, zam üzerine zam yapan iktidar bir an önce ülkeyi seçime götürmeli ve bu kötü gidiş son bulmalıdır.”