Bakanlığın eski diye sattığı limuzin sıfır çıktı

Başbakanlık envanterine 2014 yılında giren ve ekonomik ömrü dolduğu gerekçesiyle geçen yıl Milli Emlak’a devredilen limuzin sadece 505 kilometre yol yapmış.

Bakanlığın eski diye sattığı limuzin sıfır çıktı

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra kaldırılan Başbakanlık için 2014 yılında alınan Proton Perdana marka limuzin “ekonomik ömrünü doldurduğu” gerekçesiyle geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak’a devredildi. Ekim ayında da satıldı. Ancak eskidiği için 350 bin liraya satılan limuzinin sadece 505 kilometre kullanıldığı ortaya çıktı.

Limuzini Milli Emlak’tan satın alan kişi, sadece 505 kilometre kullanıldığı anlaşılan aracı yeniden satışa çıkardı. Araç tahmini bir kez Ankara-İstanbul seyahati kadar yol yapmış. Limuzinin yeni sahibi, aracı aldıktan sonra 110 kilometre daha kullandıktan sonra satışa çıkardı. Sosyal medya üzerinden satış ilanı verilen araç için 1 milyon 500 bin lira istendi.

Anka’nın aktardığına göre, Milli Emlak tarafından Susuzköy Depo İdare Amirliği’nde 1 Ekim 2020’de ihale yolu ile satışa çıkarılan limuzin için araç için belirlenen tahmini bedel ise 350 bin TL oldu. İhaleye teklif vermek isteyenlerden 105 bin TL geçici teminat talep edildi. Araç ihalesinin kaç lira bedelle kazanıldığı bilinmiyor.

CHP’li Mahmut Tanal, geçen yıl aracın nerede olduğunu bilgi edinme kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sormuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş imzalı yanıtta, aracın trafikten çekilip ihale ile satışa çıkacağı bilgisi verilmişti.