Bakan Pakdemirli: Yunanistan'ın uçak talebi var, değerlendirmeye çalışıyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yunanistan'ın yangın söndürme uçağı talebi olduğunu belirtip "Bizdeki yangınların hafiflemesiyle beraber eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan'a sağlıyor olacağız" dedi.

Bakan Pakdemirli: Yunanistan'ın uçak talebi var, değerlendirmeye çalışıyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarına ilişkin Marmaris’te İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile birlikte açıklamalarda bulundu.

Pakdemirli’nin açıklamalarından satır başları;

-89 hava aracının günlük koordinasyonunu yapmak durumunda kalıyoruz. Zor bir operasyon.

-Genel itibarıyla Muğla’daki tüm yangınlarla ilgili durum iyiye doğru gidiyor

-Yunanistan’ın uçak talebi var. Bunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Bizdeki yangınların hafiflemesiyle beraber eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan’a sağlıyor olacağız.

-Muğla’da şu ana kadar 10 bin 400’e yakın sorti yapıldı, 180 bin ton su atıldı. Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangımız yok.

-10 jandarma helikopteri çok kısa bir süre içinde bambi takarak su atmaya bizlere katıldı.

-6 ilde 22 ilçe, 172 köyde 7 bin 220 çiftçinin hasar tespiti yapıldı.

-Yanan yerlerin başka maksatla kullanılması söz konusu değil, buralar yeniden ağaçlandırılacak.

-Muğla’da 16 orman yangını meydana geldi. 6 uçak, 39 helikopter, 630 arazöz, 128 iş makinesi ve 3 bin 600 personel görev yaptı.

-2 işçi soğutma çalışmaları sırasında uçurumdan yuvarlandı. Helikopterle hastaneye kaldırıldılar. Hayati tehlikeleri yok.

-TARSİM’le alakalı bir hafta içerisinde tüm ödemeleri gerçekleştireceğiz. Bugün Antalya’ya 9 milyon lira daha gönderdik.