Bakan Koca, hekimlerle ilgili Meclis'e verilen önergeleri yanıtsız bıraktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık meslek örgütlerinin dinlemediği gibi Meclis’te de verilen önergeleri yanıtsız bıraktı.

Bakan Koca, hekimlerle ilgili Meclis'e verilen önergeleri yanıtsız bıraktı

Asistan hekimlerin zor çalışma koşulları ve yaşadıkları baskılar, Koronavirüs salgını döneminde istifa ve ölümlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle asistan hekimlerin çalışma koşullarına ilişkin verilen beş ayrı soru önergesinin yanıtsız kaldığı öğrenildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli asistan doktor Mustafa Yalçın, şubat ayında intihar etmişti. Yalçın’ın mobbing yüzünden sorunlar yaşadığı iddia edilmişti. Olayın ardından sağlık meslek örgütlerinden, asistan hekimlerin çalışma koşullarını eleştiren açıklamalar gelmişti. Buna karşın yapılan açıklamalar dikkate alınmadı ve asistan hekimlerin yaşadığı sorunlar Ankara Şehir Hastanesi’nde 36 saat nöbet tuttuktan sonra aracıyla park halindeki kamyona arkadan çarparak yaşamını yitiren 25 yaşındaki asistan hekim Rümeysa Berin Şen ile yeniden gündeme geldi.

BEŞ AYRI SORU ÖNERGESİ VERİLMİŞ

TBMM’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya koronavirüs salgını dönemi boyunca asistan hekimlerin çalışma koşullarıyla ilgili beş ayrı soru önergesi verildi. Bu önergelerde hekimlerin uğradığı mobbing ve çalışma koşullarının düzeltilip düzeltilmeyeceği soruldu. Ancak Koca, hiçbir önergeye dönüş yapmadı. CHP’nin, hekimlerin araştırılması için verdiği iki araştırma önergesi de gündeme alınmadı.

‘HERKES ASİSTAN HEKİMİN SIRTINA BİNER’

CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal, verdikleri önergelerin gündeme alınmamasına tepki gösterdi. Asistan hekimlerin sorunlarının salgın döneminde iyice arttığını belirten Ünsal, “Herkes asistan hekimlerin sırtına biner. Bazı hocalar bile ‘Biz de bu yollardan geçtik’ diyerek asistanı ezer. Angaryalar verilir ve 36 saatlik mesailerle çalışırlar. Perişan haldeler. Rümeysa Berin Şen’in yaşadıklarıyla da bunu bir kez daha gördük” dedi.

Sağlık çalışanları için başlatılan alkış kampanyasını anımsatan Ünsal, “Asistan hekimler Saray’ın onları alkışlamasını istemiyor. Asistan hekimler nöbet süreleri, ek ücretler gibi konularda haklarını bekliyor” ifadelerini kullandı.