Bakan Karaismailoğlu'ndan 'U' açıklaması: İstanbul'daki metroları kimin yaptığının bilinmesi ve emek hırsızlığı yapılmaması lazım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’da da Bakanlık tarafından tamamlanan metrolara ‘U’ harfli logoların konulup konulmayacağının sorulması üzerine “U mevzusuyla uğraşmayın” dedi.

Bakan Karaismailoğlu'ndan 'U' açıklaması: İstanbul'daki metroları kimin yaptığının bilinmesi ve emek hırsızlığı yapılmaması lazım

İstanbul’daki metro simgesi tartışması sürüyor. Bakan Karaismailoğlu, “Bu metroları kimin yaptığının bilinmesi ve emek hırsızlığı yapılmaması lazım” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun İstanbul’da metrolarda “U” simgesinin kullanılacağına ilişkin açıklaması sonrası başlayan polemik sürüyor. Konuyla ilgili Karaismailoğlu’ndan yeni açıklama geldi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karaismailoğlu, bakanlık tarafından İstanbul’da yapılan metro projelerine konulan ‘U’ harfli logoların ‘underground (yer altı)’ ifadesini yansıttığının iddia edilmesinin sorulması üzerine “O, ulaştırmanın ‘U’su. İsteyen ‘underground’ anlasın ister ‘U-Bahn’ anlasın ister ‘ulaştırma’ anlasın ama biz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yaptığımız metroların ismini ‘U’ yapıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı metrolara karışmadıklarını belirten Karaismailoğlu, yabancılar geldiklerinde ‘M’ ve ‘U’ harfleri dolayısıyla kafa karışıklığı yaşayıp yaşamayacaklarına ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:

 

“Niye karışsın ki? Altında ‘metro’ yazıyor zaten. Biz işin kendisine odaklanalım. İstanbul’da çok büyük işlerimiz var, 7 tane büyük metro işi yapıyoruz. 7 tane büyük metro işi 103 kilometre, bunun Türk lirası olarak karşılığı 60 milyar liradır ama karşı taraf hiçbir iş yapmadı. Sırf algı operasyonları yapan bir yönetim var. O yüzden bundan rahatsız oldular. İstanbul dünyanın aynı anda en çok metro yapılan şehri. Bunları herkesin bilmesi lazım. Hiç kimsenin de emek hırsızlığı yapmaması lazım.”

 

Karaismailoğlu, Bakanlığın yaptığı metro istasyonlarına konulan logoların yeni olmadığına da dikkati çekerek, “Orada yaptıklarımıza takılsınlar” dedi. İBB’ye de tepki gösteren Karaismailoğlu, “Bir an önce ellerindeki metroları bitirsinler. 2,5 yıl oldu, yaptıkları, tamamladıkları bir metro projesi var mı?” diye sordu.

“U MEVZUSUYLA UĞRAŞMAYIN”

Karaismailoğlu, Ankara’da da Bakanlık tarafından tamamlanan metrolara ‘U’ harfli logoların konulup konulmayacağının sorulması üzerine “U mevzusuyla uğraşmayın” dedi.