Bakan Karaismailoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' açıklaması: İmar planları tamamlandı, ihale hazırlıkları devam ediyor

Kanal İstanbul'a ilişkin açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, "Çok yakın bir zamanda bu projeye başlayacak ve kısa sürede tamamlayacak güçte ve kararlılıkta olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' açıklaması: İmar planları tamamlandı, ihale hazırlıkları devam ediyor

Kanal İstanbul projesine ilişkin yeni bir açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Proje çalışmaları, imar planları tamamlanmıştır ve ihale hazırlıkları devam etmektedir. Çok yakın bir zamanda projeye başlayacak ve kısa sürede tamamlayacak güçte ve kararlılıkta olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, 71. Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı’na katıldı. Burada bir konuşma yaptıktan sonra Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine dair de açıklamalarda bulundu.

“Kararlıyız” diyen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Karadeniz ve Hazar’daki enerji hareketliliği ve Karadeniz ile Ege kıyılarında yapılan liman yatırımları bizlere şunu gösteriyor: Orta Koridor’un ve Kuzey Güney Koridoru’nun kesişiminde bulunan İstanbul, dünya ticaretinin odak şehri olacak ve Boğazlar’dan geçen yük miktarı her yıl artacaktır. Buna bağlı olarak 2050 yılında yıllık 78 bin gemi geçişinin olacağı İstanbul Boğazı’ndaki olası bir duraksama dünya ve ülke ekonomisini çok ciddi zararlara uğratabilecek bir risk teşkil etmektedir.

Kanal İstanbul ise gemi geçişi için ideal bir suyolu olarak projelendirilmiştir. Bu proje Türkiye’nin vizyon projesi olduğu kadar dünya ölçeğinde bakıldığında da en büyük lojistik projelerinden biridir. Şu an itibariyle, Kanal İstanbul’un proje çalışmaları, imar planları tamamlanmıştır ve ihale hazırlıkları devam etmektedir. Çok yakın bir zamanda bu projeye başlayacak ve kısa sürede tamamlayacak güçte ve kararlılıkta olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim.”