Bahçeli'ye özel seçim barajı

"Belli ki MHP’nin oy oranlarında çok ciddi bir düşüş var. MHP o yüzden barajın yüzde 7’ye kadar düşürülmesini istiyor. Bu düzenleme MHP’ye, Bahçeli’ye özel bir düzenleme olarak tarihe geçecektir."

Bahçeli'ye özel seçim barajı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim barajının yüzde 7’ye düşeceğine dair açıklamasına CHP’li Ali Öztunç, “Erdoğan, Bahçeli’ye özel bir düzenleme getiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Erdoğan’ın seçim barajının yüzde 7’ye çekilebileceğine ilişkin açıklaması üzerine, “Belli ki Erdoğan, Ak Parti, bu düzenlemeyi MHP, Devlet Bahçeli istedi diye yapıyor. Yani Erdoğan, Bahçeli’ye özel bir düzenleme getiriyor. Bizim için fark etmez; Millet İttifakı olarak iktidara geliyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Karadağ’a giderken uçakta, “Barajla ilgili olarak şu anda belirgin hale gelen aslında 7 ama bu konuda Cumhur İttifakı olarak MHP’li arkadaşlarımızın nihai kararını bizim arkadaşlarımız henüz almış değiller. Ancak 7 netleşmiş vaziyette. MHP de 7’ye olumlu bakıyor” demişti.

Ali Öztunç, Erdoğan’ın açıklamasıyla ilgili olarak “Belli ki Erdoğan, Ak Parti, bu düzenlemeyi MHP, Devlet Bahçeli istedi diye yapıyor. Yani Erdoğan, Bahçeli’ye özel bir düzenleme getiriyor. Bizim için fark etmez; Millet İttifakı olarak iktidara geliyoruz. Bizim için fark etmez; yüzde 7 de olur, yüzde 5 de olur. Kaça düşürürlerse düşürsünler, ne yaparlarsa yapsınlar. Biz CHP olarak, Millet İttifakı olarak iktidara geldiğimizi görüyoruz” dedi.

Öztunç şu değerlendirmeyi yaptı:

“Belli ki MHP’nin oy oranlarında çok ciddi bir düşüş var. MHP o yüzden barajın yüzde 7’ye kadar düşürülmesini istiyor. Bu düzenleme MHP’ye, Bahçeli’ye özel bir düzenleme olarak tarihe geçecektir.”