Bahçeli: Gelin üniversite sınavını kaldıralım

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis'teki grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Bahçeli: Gelin üniversite sınavını kaldıralım

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada üniversite sınavının kaldırılması gerektiğini belirtti.

Bahçeli’nin sözleri şöyle oldu:

“Evlatlarımızın hayatını iki günlük bir sınava mahkum etmenin adil bir yanı yoktur. Yürürlükteki sınav sistemi yeniden ele alınmalı. Üniversite sınavı tamamen kaldırılmalıdır. Herkes Z kuşağı diyor ama hiç kimse gençlerin içine düştüğü sınav krizini düşünmüyor. MHP olarak biz düşündük. Siyasi muhataplarımıza çağrıdır. Gençlerimizi daha fazla bunaltmayalım. Onların sosyal, ekonomik ve psikolojik sorun yaşamalarına müsaade etmeyelim.

Artık üniversite sınavlarına neşter vurulmalıdır. Gençlerimize başarı dileyelim ama dönüp bizlere düşen sorumluluğun farkına varalım. İstemek kolaydır. Peki bizler ne yapıyoruz? Göz nurumuz istikbalimizin gençleri onları kuru kuru değil onlara olan sorumluluğumuzu göstermeliyiz. Gelin üniversite sınavlarını kaldıralım. Onların sosyal ekonomik ne psikolojik sorun yaşamalarını ortadan kaldıralım.”

“CUMHURBAŞKANI TARAFSIZ DEĞİLDİ”

İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem arayışları israftır, iflastır, ilkelliktir hatta izansızlık ve insafsızlıktır. Zillet İttifakı’nı teşkil eden başta İP olmak üzere bazı partilerin cumhurbaşkanının tarafsız olacağı ve varsa partisinden istifa edileceği kaydedilmiştir.

Teorik olarak cumhurbaşkanının yürütmenin tarafsız ve bağımsız tarafını temsil ettiği ifade edilse de Türkiye uygulamasında cumhurbaşkanlarının yetkisiz ve tarafsız olmadıkları defalarca tecrübe edilmiştir. Bu yüzden algı oyunlarına itibar edecek kimse kalmamıştır. Türkiye’de gerçek dışı olan “Tarafsız cumhurbaşkanlığı” sistemi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile çürütülmüş, devlet yönetimindeki fiili durum ortadan kaldırılmıştır.

Başkanlık sisteminde başkanın partisiz olması gerektiğini söylemekle parlamenter sistemde başbaşkanın partisiz olması gerektiğini söylemek eş anlamlıdır. Her ikisi de sistemin mantığı gereği mümkün değildir. Parlamenter sisteme dönüldüğünde cumhurbaşkanının KHK yetkisi olmadığın söyleyen partililer derslerine çalışmıyor ya da saldım çayıra mevlam kayıra anlayışındadır.

Parlamenter sistemde cumhurbaşkanının KHK çıkarma yetkisi zaten yoktur. Zillet İttifakı güçlendirilmiş parlamenter sistemi bahane ederek Cumhurbaşkanı’nı TBMM’nin seçmesi için hazırlık yapmaktadır. Ancak Türk milletinin uhdesindeki demokratik yetkinin alınması faşist bir bakıştır ve emel sahipleri asla başarılı olamayacaktır. Çünkü bunların iktidara gelmesi mümkün değildir.

“AB TÜRKİYE’NİN ALEYHİNE ÇALIŞMAKTADIR”

Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesini ve iyileştirilmesini Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin inisiyatifine terk eden Avrupa Birliği (AB), dürüst değildir, samimi değildir, adil ve demokratik hiç değildir. Dahası Türkiye’nin aleyhine çalışmaktadır.

Yeni hükümet sistemi refah bereket ve bolluk demektir. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi arayışları insafsızlıktır. Zillet ittifakı sinsi ve sisli bir gölgedir. Türk milleti sonu meçhul bir maceraya atılmayacak Cumhur İttifakı’na destek verecektir.

İstanbul kanalının parasını ödemeyeceğim diyen bir şahıstan devlete baş olamaz. İstanbul kanal projesini samimiyetle destekliyoruz. Türkiye ve İstanbulumuzun gücüne güç katacaktır. Her türlü engelleme ihtimalini dikkate alarak yasal bir güvenceye kavuşturmalıyız. Kızılelma İç Deniz Yolu, Yeşil Kuşak İç Deniz Yolu projelerini hayata geçirebiliriz. Yapılanı yıkmak cinayettir.”