Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Bağdat'ta kalabalık bir pazarda düzenlenen saldırıda en az 32 kişi hayatını kaybederken, saldırı IŞİD tarafından üstlenildi.

Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Irak’ın başkenti Bağdat’ta kalabalık bir pazarda düzenlenen 2 intihar saldırısında en az 32 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi de yaralandı.

Reuters’ın aktardığına göre IŞİD, Bağdat’taki intihar saldırılarının sorumluluğunu üstlendi. Bağdat’ta en son Ocak 2018’de bu çapta bir intihar saldırısı düzenlenmiş, aynı meydanda 35 kişi hayatını kaybetmişti. Irak ordusu 2017 yılında IŞİD’i tamamen yenilgiye uğrattıklarını açıklamıştı.

IRAK CUMHURBAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Bağdat’ın merkezi Tayaran Meydanı’nda intihar eylemi sonucu düzenlenen patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptığı yazılı açıklamada “Karanlık odaklar bu iki patlamayla ulusal kazanımları ve halkın barış ve geleceğini hedef almak istedi. Ülkemizin istikrarını hedef alan bu sahte girişimlerin şiddetle karşısında duruyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

GÜVENLİK AÇIĞINA SORUŞTURMA

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ise yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik ve istihbarat kurumlarının karar mercilerindeki çok başlılığa ve dağılmaya izin vermeyiz. Terörle savaşımız bitmedi ve bu uzun vadeli bir savaş” açıklamasında bulunmuştu.

Başbakan Kazımi, Bağdat’taki saldırıda yaşanan güvenlik açığının nedenlerinin araştırılıp ortaya çıkarılması için de acil soruşturma başlatılması yönünde talimat verdi.