BAE'den İsrail'e 10 milyar dolar yatırım

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu BAE'nin İsrail'e 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

BAE'den İsrail'e 10 milyar dolar yatırım

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu BAE’nin İsrail’e 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ürdün’ün hava sahasını kullanmasına izin vermemesi nedeniyle iptal ettiği Abu Dabi ziyaretini “kısa süre sonra” gerçekleştireceğini ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İsrail’de 10 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu.

Netanyahu, İsrail’i ziyaret eden Çekya Başbakanı Andrej Babis ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi.

Kudüs’teki Başbakanlık ofisinde yapılan görüşmenin ardından üç lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Netanyahu, İsrail, Çekya ve Macaristan’ın Kovid-19 aşısı araştırmaları ve üretiminde iş birliği yapacağını, aşı olanlara verilen ve “yeşil pasaport” olarak adlandırılan belgeyi taşıyanların bu ülkeler arasında seyahatine izin verileceğini söyledi.

Ürdün’ün hava sahasını kullanmasına izin vermemesi nedeniyle son dakikada iptal ettiği Abu Dabi ziyaretine de değinen Netanyahu, “BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile telefonda görüştük. Ziyaret kısa süre sonra olacak. Bin Zayed, BAE’nin farklı projeler aracılığıyla İsrail’e 10 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.” diye konuştu.

Macaristan Başbakanı Orban, İsrail’in Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadeleden övgü dolu sözlerle bahsederken, Çekya Başbakanı Babis ise Uluslararası Ceza Mahkemesinin işgal ve abluka altındaki Filistin topraklarında 2014’ten bu yana işlendiği söylenen savaş suçlarına ilişkin soruşturma açma kararını eleştirdi.

İsrail Başbakanı bugün günübirlik ziyaret kapsamında BAE’yi gitmeyi planlamış, ancak Ürdün’ün Netanyahu’yu taşıyacak uçağın hava sahasını kullanmasına izin vermemesi nedeniyle ziyaret iptal edilmişti.