Babacan: Yalnızlığın değerinin beş para ettiğini anlayınca mı Sisi’nin peşine düşüyorsunuz?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Hatay’da partisinin 1. Olağan Antakya ve Defne ilçe kongrelerinde konuştu. Suriye sorunu, eşit vatandaşlık, Alevilerin hakları gibi konularda konuşan Babacan, "Kimliği, inancı, ideolojisi ne olursa olsun herkesi özgürlük, adalet, ehliyet, fırsat eşitliği ve şeffaflık ilkeleri etrafında, yeni bir birlikteliğe davet ediyorum." dedi.

Babacan: Yalnızlığın değerinin beş para ettiğini anlayınca mı Sisi’nin peşine düşüyorsunuz?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, AKP hükümetinin Suriye politikasını eleştirirken, “Türkiye barışın tesisinde aktör olmalıydı. Gerektiğinde arabuluculuk yapmalıydı. Dar bir ideolojiyi tüm dış politika sathına egemen kılmanın peşine düştüler” dedi.

Hatay’da partisinin 1. Olağan Antakya ve Defne ilçe kongrelerinde konuşan Babacan, “hükûmetin dar bir ideolojiyi tüm dış politika sathına egemen kılmaya” çalıştığını söylerken, “Ülkemizi uluslararası arenada yapayalnız bıraktılar, adına ‘değerli yalnızlık’ koydular. Değere bak değere. Nerede değer? Yalnızlığın değerinin beş para ettiğini anlayınca mı Sisi’nin peşine düşüyorsunuz? Maliyeti ülkemize çok ağır oldu” ifadesini kullandı.

Babacan, şöyle devam etti:

“GERÇEKÇİ DİYALOGLAR GERÇEKLEŞMELİ”

“Suriye’de kalıcı çözümden yanayız. Suriye halkının huzur ve barış içinde, güven içinde yaşamasından yanayız. Peki, bunun yolu nedir? Siyasi diyalogdur, diplomasidir. Ülkemizin ulusal güvenliği ve çıkarları için, çözümün bütün taraflarıyla yapıcı ve gerçekçi diyalogların gerçekleştirilmesidir.”

“EŞİT VATANDAŞLIKTAN SAPMAYACAĞIZ”

“Kimsenin kimseye üstünlük taslamadığı, herkesin kendi kimliğiyle, olduğu gibi kabul edildiği bir ülkeyi inşa etmek için emin adımlarla ilerliyoruz. Etnik, dini, mezhebi ve kültürel tüm çeşitliliğimizi sahipleniyoruz. Toplumdaki tüm farklılıkları kapsayan ‘eşit vatandaşlık’ anlayışından hiçbir zaman sapmayacağız.”

“Hiçbir vatandaşımız, devlet kapısının önünde korku ve endişe yaşamayacak. Devletin kademelerini, ayrımcılık yapmaksızın, bu ülkede yaşayan tüm vatandaşlarımıza, liyakati baz alarak açacağız. Topraklarımızın üzerinde yaşayan herkesin haklarını koruyacağız. Kazanılmış tüm hakların garantisi biz olacağız. Haklarımıza göz diken kimseye geçit vermeyeceğiz.”

“ALEVİLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN GEREKEN ADIMLARI ATMAYA HAZIRIZ”

“Tüm vatandaşlarımızın, inançlarının gereğini korkusuzca ve huzurla yaşayabilecekleri özgür bir Türkiye’yi oluşturacağız. Ötekileşme hissi doğuran tüm uygulamalara son vereceğiz. Alevi vatandaşlarımızın başta ibadethanelerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelindeki sorunlarının çözümü için de gerekli her türlü adımı atmaya hazırız.”

“MATEMDE BİRLEŞTİK, YARINLARIMIZI BERABER KURACAĞIZ”

“Bizler matemde birleşmiş insanlarız. Mutlu yarınlarımızı da hep beraber kuracağız. Toplumsal dayanışmamızı güçlendireceğiz. O mutlu yarınlarımızda; barışın sembolü defne ağaçları yeşerecek. Bu topraklarda illa gözyaşı akacaksa, o gözyaşları sevinç gözyaşları olacak. DEVA Partisi’nin damlaları, dupduru yarınlarımıza bereket gibi, kardeşlik gibi yağacak.”

“YARINLARIN TÜRKİYE’Sİ”

“İnsanımızı yarınların Türkiye’sine davet ediyorum. Kimliği, inancı, ideolojisi ne olursa olsun herkesi özgürlük, adalet, ehliyet, fırsat eşitliği ve şeffaflık ilkeleri etrafında, yeni bir birlikteliğe davet ediyorum. Bu davet; konuşmaktan korkmayan, fikirlerden korkmayan, farklı kimliklerden korkmayan, birbirinden korkmayan cesur bir Türkiye içindir. Bu davet; kuzunun kurda yem olmadığı bir Türkiye içindir. Sürekli olarak korku pompalayan mevcut hükûmete, en kısa zamanda, sandıkta dersini vereceğiz.”