Babacan açık konuştu: Kimse dindarların kazanımlarını ellerinden alamaz

“Bu ülkede artık hiç kimse dindar vatandaşlarımızın son yıllarda elde ettikleri kazanımları ellerinden alamaz. O dönemler kapandı."

Babacan açık konuştu: Kimse dindarların kazanımlarını ellerinden alamaz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, muhalefetin ortak adayının parlamenter sisteme geçişle alakalı yol haritasının altına imza atması gerektiğini söyledi. Babacan, demokrasi vurgusu yaparak “artık hiç kimsesinin dindar insanların son yıllarda elde ettikleri kazanımları ellerinden alamayacağını” belirtti.

Ekonominin düzelmesinde hukukun üstünlüğüne vurgu yapan Babcan, “Hükûmet on tane Nobel ödüllü iktisatçıyı getirsin, yönetemezler. Çünkü her gün hukukun hiçe sayıldığı bir ülkede ekonomiyi düzeltemezsiniz” diye konuştu.

Babacan, Haber Global”de gazeteci Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı.

Babacan şu ifadeleri kullandı:

CUMHURBAŞKANI ADAYININ ÖNEMİNE VURGUN

“İster kendi adayımızı çıkaralım ister bir grup siyasi parti olarak bir aday üzerinde mutabık kalalım; bizim cumhurbaşkanı adayımızın parlamenter sistemi sonuna kadar desteklemesi lazım. Parlamenter sisteme geçişle alakalı yol haritasının altına imza atması lazım. Geçiş süreciyle ilgili şöyle bir risk var: Ne kadar parlamenter sistem istiyorum dese de o koltuğa bugünkü sistemin yetkileriyle oturacak. Özü sözü bir insan değilse ya da güç kullanımının başını döndürme ihtimali olan bir insan olursa o zaman iş çok zor. Tam tersine, seçilen cumhurbaşkanı parlamenter sisteme geçmenin önünde büyük bir takoz olabilir. Kişi çok önemli.”

“Cumhur ittifakına hayır diyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi”ni savunan, başkanlık sistemini daha da derinleştirmek için anayasa değişikliğine hazırlanan, hukuku hiçe sayan, Türkiye”deki özgürlük ortamını bu hale getiren bir ittifakta yer almamız mümkün değil. Parlamenter sistem istiyorum diyen siyasi partilerle diyalog içerisindeyiz.”

“KİMSE DİNDARLARIN KAZANIMLARINI ELLERİNDEN ALAMAZ”

“Bu ülkede artık hiç kimse dindar vatandaşlarımızın son yıllarda elde ettikleri kazanımları ellerinden alamaz. O dönemler kapandı. Bu toplum buna izin vermez. Yeter ki demokrasi diri ve ayakta olsun.”

“Açık bir şekilde AB standartlarına ulaşmayı destekliyoruz”

“Partimiz çok açık bir şekilde Türkiye”nin Avrupa Birliği standartlarına ulaşmasını destekleyen bir parti. Gençlerimiz harıl harıl o ülkelerde yaşamak istiyorsa, Türkiye’nin o standartlara ulaşması için gayret göstermesi lazım.”