AYM'den dört siyasi parti için suç duyurusu

Yüksek Mahkeme, parti yöneticilerinin 'inceleme ve araştırmayı engellediği' gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.

AYM'den dört siyasi parti için suç duyurusu

Anayasa Mahkemesi dört siyasi partinin 2016 yılı faaliyetleri konusunda verdiği kararda “inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler” tespit edildiğini açıkladı. ÖDP, DSP, DSİP ve Adalet Partisi yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Anayasa Mahkemesinin, bazı siyasi partilerin çeşitli yıllara ait mali denetimlerine ilişkin kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. İncelemede, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi sorumluları hakkında 2016 kesin hesap incelemesinde bilgilerin istenen sürede Anayasa Mahkemesine verilmemesi nedeniyle yasal işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına hükmedildi.

Adalet Partisi’nin 2016, Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin 2016, Demokratik Sol Parti’nin 2016 kesin hesap incelemelerinde, “bilgilerin istendiği şekilde verilmemesi, hesap verilebilir şekilde kayıt ve belge düzeninin oluşturulmaması, hesabın dışında gelir ve gider yapılması” tespit edildiği, bunların “inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler” olduğu kabul edildi. Yüksek Mahkeme, bu nedenle bu partilerin sorumluları hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.