Avrupa Parlamentosu'ndan Çin'den gelecek yatırımlar için önemli karar

Avrupa Parlamentosu, dün almış olduğu karar ile yaptırımların kaldırılmadığı sürece Çin'den gelen yatırımların engelleneceği ilan edildi.

Avrupa Parlamentosu'ndan Çin'den gelecek yatırımlar için önemli karar

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) dün gerçekleştirilen toplantısında, Çin’in batıya yaptırımlarını durdurmadığı sürece ülkeden gelecek yatırımların engelleneceği kararı alındı.

Toplantının ardından açıklamada bulunan Avrupa Parlamentosu Almanya üyesi Bernd Lange; “Çin ile yapılan yatırım anlaşmaları, üyelerimize yönelik yaptırımlar kalkana kadar askıya alınmıştır”

Birgün’deki habere göre, Çin’in Avrupa Parlamentosu üye ülkelerinin vatandaşlarına yönelik yaptırımları kaldırmasını beklediklerini söyleyen Lange; “Yatırım anlaşması Çin-AB ilişkilerinden ayrı düşünülemez” dedi. Geçtiğimiz Aralık ayından beri süren gerilimin sonunda Avrupa Parlamentosu temel insan haklarının suistimal edildiğini iddia ederek, Çin ile yapılması beklenen yatırım anlaşmasını askıya aldıklarını açıkladı.

Mart ayında Avrupa Birliği dört Çin devlet görevlisine yönelik yaptırım kararı açıklamış, sebep olarak da Çin’in Uygur bölgesi olan Xin Jiang’da yapıldığı iddia edilen insanlık dışı uygulamayı öne sürmüştü. Çin, buna karşılık olarak aralarında akademisyen, gazeteci ve ortak çalışma grubu üyeleri de olan birçok AB vatandaşına yönelik yaptırım kararıyla karşılık vermişti.

Başından beri anlaşmanın en büyük destekçisi olan ve Çin’e en fazla ihracatı yapan üye ülke Almanya, anlaşmanın sürmesi gerektiği yönünde tavır almıştı.