Avrupa Konseyi, AİHM kararlarına uymadığı gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik ihlal prosedürü başlattı

İhlal prosedürü kapsamında kullanılması muhtemel araçlardan biri, Türkiye'nin Avrupa Konsey'indeki oy ve veto hakkının askıya alınması.

Avrupa Konseyi, AİHM kararlarına uymadığı gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik ihlal prosedürü başlattı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili kararlarını uygulamayan Türkiye’ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlattı.

Tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Benan Molu da bir açıklama yaparak, Avrupa Konseyi’nin Demirtaş’ın uygulanmayan AİHM kararı için Türkiye’ye ‘yargı bağımsızlığını güçlendirmek için alınan tedbirleri de içerecek bir eylem planı sunulması için’ 22 Haziran’a kadar süre verdiğini duyurdu.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye’ye yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına uymadığı gerekçesiyle ilk kez ihlal prosedürü başlattı.

Türkiye’nin de üyesi olduğu Strazburg’daki Avrupa Konseyi’nin Bakanlar Komitesi’nin son toplantısında bir kez daha Osman Kavala’nın durumuna yer verilmiş, yayınlanan sonuç bildirisinde daha önceki çağrılar hatırlatılarak Kavala’nın devam eden tutukluluğunun uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiği ve derhal salıverilmesi gerektiği belirtilmişti. Euronews’in aktardığına göre, ihlal prosedürü kapsamında kullanılması muhtemel araçlardan biri, Türkiye’nin Avrupa Konsey’indeki oy ve veto hakkının askıya alınması. Avrupa Konseyi, daha önce ihlal prosedürü sürecini sadece Azerbaycan ile ilgili bir davada kullanmıştı.

DEMİRTAŞ İÇİN 22 HAZİRAN’A KADAR SÜRE

Öte yandan tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın avukatı Benan Molu da Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Selahattin Demirtaş’ın uygulanmayan AİHM Büyük Dairesi kararı için Türkiye’ye ‘yargı bağımsızlığını güçlendirmek için alınan tedbirleri de içerecek bir eylem planı sunulması için’ 22 Haziran’a kadar süre verdiğini duyurdu.

Benan Molu, şöyle devam etti:

“Komite’nin 9-11 Mart tarihli kararına rağmen Demirtaş’a örgüt propagandasından verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasını onayan Yargıtay kararının çevirisi ve kararın yol açacağı sonuçlarla ilgili de kapsamlı bilgi istendi. Komite, Eylül oturumunda dosyayı incelemeye devam edecek.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, İHAM kararına rağmen Osman Kavala’nın en kısa sürede serbest kalmaması halinde Sözleşme’nin 46/4 maddesi uyarınca Türkiye’ye karşı yaptırım mekanizması yolunun işletilmesi konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Komite’nin Kavala kararında İnsan Hakları Eylem Planı’nın yargının yürütmenin etkisi altında kalmaması konusunda İHAM ve Avrupa Konseyi standartlarından uzak bir metin olduğu, özellikle HSK’nin bağımsızlığı için yasal değişiklik gibi tedbirler alınması gerektiği vurgulanmış.”