Atatürk kabartmasının devlet madalyalarından çıkarılmasının nedeni belli!

Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan bir yargı mensubu, "Devlet nişanı verilecek Arap liderler ve iş adamları, Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız oluyor" dedi, nişandan Atatürk kabartmasının bu nedenle çıkarıldığını söyledi.

Atatürk kabartmasının devlet madalyalarından çıkarılmasının nedeni belli!

Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartmasının kaldırılmasının nedeni ortaya çıktı.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, konuyu köşesine taşıdığı yazısında, karara ilişkin bir yargı mensubunun şu sözleri ifade ettiğini aktardı:

“Arap liderler ülkemize geldiğinde Anıtkabir’e gitmiyor. Bazı liderlerde Atatürk alerjisi var. Devlet nişanı verilecek Arap liderleri ve iş adamları, Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız oluyor. Onları rahatlatmak için Atatürk kabartmasının çıkarılması gündeme gelmişti. Aslında, Atatürk’ten rahatsız olanlara, Atatürk’ü anlatsak daha yerinde olurdu.”

Yazısının devamında, “Kuşkusuz rahatsız olanların başında da Suudi Arabistan Kralı ve bazı Arap ülkelerinin liderleri geliyor. Onları memnun edeceğiz diye madalyalardan Atatürk’ü çıkarmak gerçekten ağır bir durum” diyen Saygı Öztürk, Suudi Arabistan Kralı Salman’a Atatürk kabartması çıkarılmış devlet nişanı verildiğini hatırlattı.