Aşı olmayan memurlara her hafta PCR testi zorunluluğu gelebilir

Hükümet aşılı memurlar için pozitif ayrımcılık için siyasetini belirlemeye çalışıyor. Aşı olmayan memurlar için her hafta PCR testi olma zorunluluğu masaya yatırıldı.

Aşı olmayan memurlara her hafta PCR testi zorunluluğu gelebilir

AKP iktidarı, aşılamaya rağmen Koronavirüs vaka sayısında artışın devam etmesi üzerine sonbaharda izlenecek yol haritasını oluşturmak için hazırlıklara başladı. Kamuda aşı olmayanlara ABD’deki gibi her hafta PCR testi ve maske zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Ayrıca, aşıya direnci kırmak için pozitif ayrımcılık masada.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nda ortaya konulan öneriler, hükümette değerlendiriliyor. Bayramdan sonra aşılamanın yeniden hızlanmasına karşın bunun yeterli olmadığı belirtiliyor.

Hükümet, aşıda pozitif ayrımcılığın uygulama alanlarını belirlemek için çalışıyor. Uzmanlar, ABD’de bazı eyaletlerde kamu çalışanları arasında aşı yaptırmayanlara, her hafta PCR testi ve maske takma zorunluluğu getirildiğini belirttiler.

Kamu hizmetlerinin nasıl yürütüleceği ve aşısız kamu çalışanlarına ilişkin uygulamanın nasıl olacağı konusunda dünya örneklerinin incelendiği ifade ediliyor.