Aşı olmayan kişiler için kısıtlamalar bugünden itibaren başlıyor

İçişleri Bakanlığı'nın geçen ay yayımladığı belgeye göre aşısız kişilere yönelik getirilecek kısıtlamalar bugünden itibaren başlıyor.

Aşı olmayan kişiler için kısıtlamalar bugünden itibaren başlıyor

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgede belirtildiği üzere aşı olmayan yurttaşların, konser, tiyatro ve sinema gibi sosyal etkinliklere katılımına sınırlama getiriliyor. Bugünden itibaren başlayan kısıtlamaya göre faaliyetlere katılan kişilerin negatif sonuç ibaresi bulunan PCR testi zorunluluğu uygulaması getirilecek.

Okullarda bugün başlayacak yüz yüze eğitimde aşı yaptırmamış öğretmen ve personelden düzenli PCR testi isteneceği de duyurulmuştu.

Bugünden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden aşılı, geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş, aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise seyahatine izin verilmeyecek.

Valilikler ya da kaymakamlıklarca toplu diğer etkinlikler veya faaliyetlere gidecek hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için HES kodu üzerinden test zorunluluğu getirilebilecek.

PCR testi uygulaması özek sektörde de yaygınlaştırılacak. Artık işyerleri aşısız çalışanından düzenli olarak test isteyebilecek.