Arnavutköy'de Şamlar Gölü'ne akan dereye kimyasal atık karıştı: Su içen hayvanlar öldü

Arnavutköy'de Mustafa Kemal Paşa Mahallesi'nden geçen Şamlar Gölü'ne dökülen dere, kimyasal atıklar nedeniyle renk değiştirdi.

Arnavutköy'de Şamlar Gölü'ne akan dereye kimyasal atık karıştı: Su içen hayvanlar öldü

Arnavutköy Şamlar Gölü’ne akan derenin bırakılan kimyasal atıklar ile renginin değiştiği ifade edilirken, dereden su içen hayvanların öldüğü belirtildi.

İstanbul’da fabrikalardan bırakılan atıklarla kirlenen birçok dere çevredeki tüm canlıların yaşamını tehdit etmeye devam ediyor. Derelere bırakılan kimyasal içeren atık sular, derelerin hem rengini değiştiriyor hem de İstanbul’un içme suyunu karşılayan bazı göllere dökülerek daha büyük tehlikelere davetiye çıkarıyor.

Bunlara bir yenisi de Arnavutköy’de eklendi. Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nden geçen Şamlar Gölü’ne dökülen dere, kimyasal atıklar nedeniyle renk değiştirdi. Çevre sakinlerinden Yunus Gürdamur, derenin 15 gündür bu şekilde olduğunu söyledi.

Dereye bağlanan kanaldan 15 gündür hem lağım hem de farklı renklerde boyanın aktığını söyleyen Gürdamur, “Bu dere ile ilgili olarak büyükşehir belediyesini defalarca aradım ama ne gelen oldu ne giden” dedi. Küçükbaş hayvanlarından ikisinin öldüğünü söyleyen Emirhan Akkaya ise, “Koyunların yanı sıra bir de köpeğimiz öldü. Biz dereden akan sudan içtiklerinden şüpheleniyoruz” diye konuştu.