Ankara'da sağlık emekçilerine saldıranlar tahliye edildi

Ankara'da hastanede hayatını kaybeden şahsın yakınları sağlık emekçilerine saldırmıştı, bugün görülen davanın ilk duruşmasında sanıklardan üçü tahliye edildi.

Ankara'da sağlık emekçilerine saldıranlar tahliye edildi

Ankara’da 21 Eylül 2020 tarihinde Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybeden Ahmet Özel’in akrabaları sağlık emekçilerine saldırmışlardı. Bugün görülen davanın ilk duruşmasında ise sanıklardan üçü tahliye edildi.

Silahlı kavgada kardeşi Fırat ile birlikte yaralanan Ahmet Özel, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorların müdahalesine rağmen hayatını kaybetti. Hastanede Fırat Özel ve Ahmet Özel’i görmek isteyen yakınları, hastane çalışanlarına saldırdı. Sağlık çalışanları kapıyı kapatıp, arkasında barikat kurarak korunmaya çalıştı.

İLK CELSEDE TAHLİYE

Savcının hazırladığı iddianame ile 5 kişi hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu malına zarar vermek’ suçlarından 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ankara 34’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın ilk celsesinde sanıklar Soykan Kamay ile Muhammed Devran Özel ‘konutu terk etmeme’ adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Davanın bugün görülen 2’nci celsesine tutuksuz sanıklar, Muhammed Devran Özel, Soykan Kamay, Yasin Özel ile Fırat Öztaş katılırken, sanık Mehmet Sadık Özel, sağlık problemlerini gerekçe göstererek katılmadı.

HATANEYE 100 METRE YAKLAŞMAMA ŞARTI

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Soykan Kamay ile Muhammet Devran Özel’in “konutu terk etmeme” adli kontrol şartını “haftada bir gün imza atma”, diğer 3 sanığın “haftada bir gün imza atma” adli kontrol şartını da “Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi çevresine 100 metreden fazla yaklaşmama” adli kontrol şartına çevirerek, duruşmayı erteledi.