Amerikan basınından iddia: Ermenistan'a yönelik adımları Biden'ı memnun etmek için

Bloomberg, Türkiye'nin Ermenistan ile normalleşme adımlarına yönelik bir iddia gündeme getirdi.

Amerikan basınından iddia: Ermenistan'a yönelik adımları Biden'ı memnun etmek için

Çavuşoğlu “Ermenistan ile normalleşme adımları kapsamında karşılıklı olarak elçiler atayacağız. Ermenistan’ın başkenti Erivan’a uçak seferlerine başlayacağız” diye konuşmuştu.

Bloomberg, Türkiye’nin Ermenistan’a yönelik adımlarını ABD Başkanı Joe Biden’ı memnun etmek için attığını iddia etti. Bloomberg’de yayınlanan yazıda, Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik adımlar atarak Ankara’nın Rusya’dan S-400 satın alması nedeniyle Washington ile gerilen ilişkilerini iyileştirme umudu taşıdığını belirtildi.

Yazıda, “Türkiye’nin sürpriz dönüşü, ABD Başkanı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ekim ayında Roma’da gerçekleştirdiği görüşmedeki talebiyle uyumlu. Bu iddiayı üst düzey bir Türk yetkili Bloomberg’e verdiği demeçte söylemişti” ifadeleri yer aldı.

Enflasyonun fırlaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik istikrar için dış politika adımı atabileceğinden bahsedilen haberde, “Erdoğan, enflasyonun fırladığı ve 2023 seçimleri öncesinde kendisine desteği tehdit eden ekonomiyi istikrarlaştırması için herhangi bir dış politika hamlesinden büyük faydalar sağlayabilir” diye yazıldı.

Türkiye ile Ermenistan arasında 1993 yılında sınırlar karşılıklı olarak kapatılmış ve diplomatik temaslar kesilmişti.