Altun, Erdoğan'ın verdiği rakamı tutturmak için doları düşürdü

Erdoğan, talan ve rant projesi olan Kanal İstanbul'un maliyetinin yaklaşık 15 milyar dolar (yaklaşık 131 milyar lira) olduğunu söylemişti. Altun'un tanıtımını yaptığı sitede ise maliyet 75 milyar dolar olarak belirlendi.

Altun, Erdoğan'ın verdiği rakamı tutturmak için doları düşürdü

Kanal İstanbul projesi kapsamında Sazlıdere Köprüsü’nün Temel Atma Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Kanal İstanbul’a İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz. Yaklaşık 15 milyar dolarlık maliyetle, altı yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz” demişti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘şeffaflık’ için “kanalistanbul.gov.tr” sitesinin yayına açıldığını duyurdu. Altun’un tanıtımını yaptığı sitede, Kanal İstanbul’un maliyeti 75 milyar lira olduğu belirtildi. Erdoğan’ın kanal için açıkladığı maliyet 15 milyar dolar olunca, sitede değişiklik yapıldı.

Sitede yayımlanan tarihte maliyet 15 milyar dolar 131 milyar TL’ye denk gelirken, değişikliğin ardından maliyet, “15 milyar dolar (75 milyar TL)” olarak değiştirildi.