Aliyev: Ermenistan'la ilişkileri normalleştirmeye hazırız

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ krizinin sona erdiğini, Azerbaycan topraklarında bu isim altında idari bir bölge bulunmadığını ifade etti.

Aliyev: Ermenistan'la ilişkileri normalleştirmeye hazırız

Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için yürüttüğü operasyonun başladığı 27 Eylül Anma Günü çerçevesinde halka hitap eden Aliyev, “Azerbaycan toprak bütünlüğünü yeniden sağladı. Krizi askeri-siyasi yolla çözdük, savaş geride kaldı. Dağlık Karabağ krizi tarihte kaldı. Azerbaycan topraklarında ‘Dağlık Karabağ’ adı altında bir idari bölge yok” ifadelerini kullandı.
Aliyev, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Eğer birileri ‘Dağlık Karabağ’ isimli meftayı diriltmek istiyorsa, bunu kendi topraklarında yapsın, kendi topraklarında ‘Dağlık Karabağ’ isimli bir oluşum, cumhuriyet, topluluk kursun, biz de onu tanıyalım. Azerbaycan’da olmasın da! Bu mesele kapandı.”

Bununla birlikte Dağlık Karabağ’daki soruna çözüm bulunması sonrası özellikle son dönemde artan olumlu mesajlara bir yenisi eklendi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Bakü’nün Erivan’la ilişkiler normalleştirmeye hazır olduğunu vurguladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Azerbaycan, Ermenistan’la ilişkileri özellikle egemenlik, toprak bütünlüğü ve uluslararası sınırların dokunulmazlığı olmak üzere uluslararası hukuk ilkelerine sıkı sıkıya uyulması temelinde normalleştirmeye hazır.

Bölgede barış, güvenlik ve refahı sağlamak amacıyla Ermenistan’ı bu temel ilkelere saygı duymaya ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” dendi.
Eylül 2020’de yeniden alevlenen Dağlık Karabağ çatışmaları, 10 Kasım 2020’de Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı anlaşmayla sona ermişti.