Alevileri hedef alan din kültürü öğretmeni hakkında Valilikten açıklama

Ankara'nın Mamak ilçesinde bir ortaokulda Alevileri hedef alan sözler sarf eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğreni hakkında Ankara Valiliği tarafından açıklama yapıldı.

Alevileri hedef alan din kültürü öğretmeni hakkında Valilikten açıklama

Ankara’nın Mamak ilçesindeki Şehit Ali İhsan Okatan Ortaokulu’nda, M.K. adlı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin Alevilere yönelik sözleri tepki çekmişti. Ankara Valiliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada öğretmenin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mamak ilçemizde bir okulda meydana gelen ve basına da intikal eden ‘ücretli bir öğretmenin din dersinde kastını aşan ifadelerde bulunduğu’ iddiası üzerine öğretmen görevden uzaklaştırılmış olup; konuyla İlgili tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir. Kamuoyuna duyurulur.”

NE OLMUŞTU?

Ankara’nın Mamak ilçesinde Şehit Ali İhsan Okatan Ortaokulu’nda sözleşmeli olarak görev yapan M. K dün öğrencilerine aleviler hakkında sorular sordu. 8. sınıf öğrencilerine 20 Eylül’deki ders sırasında “Alevi olanlar parmak kaldırsın” dedikten sonra parmak kaldıran öğrencilere “Aleviler neden abdest alıp namaz kılmıyor? Oruç neden tutulmuyor? sorularını yöneltti. İddiaya göre M.K., “Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz. Hazreti Ali, peygamber efendimizin eşine küfür etmiş” ifadelerini kullandı.

M.K., kendisiyle öğrencilerin şikayeti üzerine görüşmeye gelen bir velinin ise zülfikâr kolyesine işaret ederek “Zaten sormama gerek yok. Kimin ne olduğu belli. Boyunlarındaki kolyeden tanıdım kimin ne olduğunu” ifadelerini kullandı.