AKP'ye yakın ajansta ilginç 'aşağı bakmak' haberi

AKP'ye yakınlığıyla bilinen İHA, abonelerine 'aşağı bakma'nın sağlığa zararlarıyla ilgili zamanlaması manidar bir haber servis etti.

AKP'ye yakın ajansta ilginç 'aşağı bakmak' haberi

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanan Melih Bulu’ya yönelik tepkiler devam ederken, polisin öğrencilere, ‘aşağı bak’ diyerek müdahalede bulunması sonrası, ‘Aşağı bakmayacağız’ sloganı simgeselleşmişti.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Işıkçılar cemaatinin ajansı İHA’da, Boğaziçi eylemleriyle özdeşleşen ‘Aşağı bakmayacağız’ sloganını hatırlatan bir haber yayınlandı.

İHA‘nın abonelerine geçtiği “Aşağı bakmak sağlığı tehdit ediyor” başlıklı haberde, “Sağlığınız için aşağı bakmayın” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu o haberde yer alan ifadeler şöyle:

“Gaziemir Belediyesi Fizyoterapisti Nalan Önder Alakuş, “Teknolojik aletleri kullanırken ve ekran karşısında otururken aşağı bakmak sağlık sorunlarına yol açıyor. Sağlığınız için aşağı bakmayın” diye konuştu.

“BAŞIN ÖNE EĞİLMESİ BEDENLERİ TEHDİT EDİYOR”

Uzaktan eğitim, evden çalışma, internet üzerinden alışveriş yapma zorunluluğunun gelmesi ve sokağa çıkma kısıtlamalarıyla teknolojik alet kullanımının arttığını söyleyen Alakuş, “Teknolojik aletlerin yoğun kullanımı nedeniyle duruş bozuklukları, baş boyun, sırt ve bel ağrılarının görülme yaş skalası oldukça genişlemektedir. Özellikle çocuklarda artan tablet ve telefon kullanım sıklığıyla başın sürekli öne eğilmesi, gelişme çağındaki bedenleri tehdit etmektedir” dedi.

Son yıllarda hayatın vazgeçilmezi olan cep telefonlarının kullanımı sırasında başın öne eğilmesinin önemli sağlık sorunlarına yol açtığına değinen Fizyoterapist Alakuş, “Cep telefonu ve tabletlerimizi doğru bir şekilde kullanırsak doğabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebiliriz. Cep telefonu ve tablet ekranına, başı öne eğerek 20 dakikadan daha uzun süre bakılmamalıdır. Cep telefonu ve tablet göz seviyesine yükseltilmelidir. Uzun süre boynu bir yana doğru eğerek telefon kullanılmamalı, kulaklık tercih edilmelidir. Cep telefonuna başı öne eğerek ya da sokakta hareket halindeyken -düşmeleri ve dikkat dağınıklığını önlemek için- bakılmamalıdır” diye konuştu.”