"AKP'nin yeni para kaynağı trafik cezaları"

"İçişleri Bakanlığı, Hazineye yeni kaynak sağlamak adına jandarma ve emniyet birimlerine vatandaşa bol bol ceza kesmeleri için kota uygulaması getirdi"

Trafik cezalarında 2021 yılındaki hedefini tutturmak adına emniyet ve jandarmaya “kota” uygulaması getiren Hükümet’in cezalardan 6 milyar liranın üzerinde para toplamayı hedeflediği belirtiliyor.

Konuyu gündeme getirerek bir yazılımı açıklama yapan CHP Gaziantep Miletvekili Bayram Yılmazkaya, “Milletten topladığı vergileri har vurup harman savuran AKP iktidarı, boşalan hazinenin kasasını doldurmak için vatandaşa IBAN numarası göndermesine rağmen halktan umduğunu bulamayınca, kaynak olarak trafik cezalarından topladığı geliri artırmanın derdine düşmüş” dedi.

Yılmazkaya konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“2020 yılı trafik ceza hasılatı 4 milyar 700 milyon lira dolayında olan AKP Hükümeti, 2021 yılı için trafik cezalarında çıtayı yükselttiğini resmi olarak açıklamıştı. 2021 yılındaki hedefini tutturmak adına emniyet ve jandarmaya kota uygulaması getiren Hükümet, trafik cezalarından 6 milyar liranın üzerinde para toplamayı hedefliyor! Bu da vatandaşa daha fazla ceza kesilmesi anlamına geliyor! Bu hedef içinde İçişleri Bakanlığı, Hazineye yeni kaynak sağlamak adına jandarma ve emniyet birimlerine vatandaşa bol bol ceza kesmeleri için kota uygulaması getirdi.

Polis ve jandarmanın maliye personeli gibi vatandaştan para toplaması için cezalara ağırlık vermesi yönünde talimat veren Saray Hükümeti, zor durumdaki vatandaşın bu cezaları nasıl ödeyeceğini düşünmemektedir. Sadece kendi konforunu düşünen Saray, lüks ve şatafatı için saltanatına kaynak aramanın derdindedir”