AKP'nin "yeni" anayasasına bir destek daha

Türkiye Hizbullahı’nın legal kanadı olarak bilinen HÜDA-PAR'ın Genel Başkan Vekili Zekeriya Yapıcıoğlu, "şu anda yürürlükte bulunan 1982 Anayasasının, irili ufaklı 19 değişiklik ve 3 referandum görmüş, 175 maddesinin 98’i değiştirilmiş olsa da iskeletiyle ruhuyla 1980 Askeri darbesinin ürünü bir cunta anayasası" diye tarif ettiği anayasanın değişim kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AKP'nin

AKP tarafından defalarca kez değiştirilen ve bir kez daha değiştirileceği iddiası Erdoğan tarafından dillendirilen anayasa için şeriat yanlısı HÜDA-PAR, “Bu anayasa millete, memlekete giydirilmiş bir deli gömleği gibidir” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Hizbullahı’nın legal kanadı olarak bilinen HÜDA-PAR’ın Genel Başkan Vekili Zekeriya Yapıcıoğlu, “şu anda yürürlükte bulunan 1982 Anayasasının, irili ufaklı 19 değişiklik ve 3 referandum görmüş, 175 maddesinin 98’i değiştirilmiş olsa da iskeletiyle ruhuyla 1980 Askeri darbesinin ürünü bir cunta anayasası” diye tarif ettiği anayasanın değişim kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Parti olarak 16 Nisan referandumunda anayasa değişikliğinden yana tavır koyduklarını ve değişikliğe “evet” dediklerini hatırlayan Yapıcıoğlu şöyle devam etti:

“Gerekçelerimizi açıklarken ‘mevcut cunta anayasasını tamamen değiştirmek gerekir. Eğer tamamen yürürlükten kaldırılamıyorsa, ne kadar değiştirilebiliyorsa hiç yoktan, olduğu gibi devam etmesinden iyidir. İnşallah bu değişiklik tamamen yeni, sivil, özgürlükçü bir anayasa yapımına giden yolu açacaktır diye ümit ediyoruz’ demiştik. Gerekçelerimizden biri ve belki en önemlisi buydu. Bu yolun açılmış olmasından memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim.”

“Bu anayasa millete, memlekete giydirilmiş bir deli gömleği gibidir. Cunta mantığıyla insanımızın hürriyetlerini sınırlandırmakta, vesayet kurumlarıyla siyasetin alanını daraltmakta, kollarını bağlamaktadır”

“Olabildiğince geniş bir katılım ve katkıyla yeni bir anayasa yapmak mümkündür. Bu fırsatı heba etmemek gerekir. Bu fırsatın heba olması durumunda sebep olanlar vebalinin altından kalkamazlar. Bizler HÜDA PAR olarak üzerimize düşeni yapmaya, katkı vermeye hazırız. Başkanlık divanı toplantımızda siyasi partilerden randevu talep etmeyi kararlaştırdık. Sayın genel başkanımız siyasi partilerin genel merkezlerini ziyaret ederek yeni anayasa ile ilgili görüş ve önerilerimizi, taleplerimizi iletecekler. Sunacağımız önerilerimizin ayrıntıları üzerinde çalışıyoruz. Önerilerimiz ile ilgili ayrıntıları bu ziyaretlerde siyasi partilerle ve basın ile paylaşacağız.”