AKP'nin Tuzla'daki yağma planını yargı durdurdu

Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı'nın Tuzla Tepeören'de, 240 dönüm arazinin yapılaşmaya açılmasını amaçlayan plan değişikliği yargı tarafından iptal edildi.

AKP'nin Tuzla'daki yağma planını yargı durdurdu

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığının, İstanbul Tuzla Tepeören’de, 240 dönüm arazinin yapılaşmaya açılmasını amaçlayan plan değişikliğinin yargı tarafından iptal edildiğini duyurdu.

Karara ilişkin “Yargıdan tokat gibi bir karar daha. Artık, Bakanlık İstanbul’un planlarından ve yaşam alanlarından derhal elini çekmelidir” diyen Tekin, “Orman ve kırsal alan sınırlarının bitişiğinde yer alan, ekolojik açıdan oldukça önemli değerlere sahip ve yapılaşmanın olmadığı bir alana kimseye danışmadan oto galericilerin yer alacağı bir mekan yapmak demek; o kente ihanet etmek demektir. Şayet bu plan değişikliğine yargı dur dememiş olsaydı, İstanbul’un anayasası olarak bilinen Çevre Düzeni Planı’nı bir kez daha ayaklar altına alınmış olacaktı” değerlendirmesinde bulundu.

Tekin açıklamasında şu hususlara yer verdi:

“Ömerli Uzun Mesafe Koruma Kuşağı içerisinde yer alan arazinin söz konusu planının iptali için önceki dönem Meclis üyesi arkadaşlarım, Hakkı Sağlam ve İbrahim Doğan tarafından yargıya taşınmıştı. Formula 1 Pisti ile Okan Üniversitesi’nin yakınındaki 239 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin ticaret alanına çevrilmesine engel olmaları, yargının dur demesi bizleri fazlasıyla memnun etmiştir”