AKP'nin Trabzon seçimleri karıştı: Polis toplantıyı bastı

Basın açıklaması yaparak adaylığını açıklamak isteyen Metin Kaya kasım ayında gazetecileri davet ettiği otel polis baskınına uğradı. Kaya'nın dün Gazeteciler Cemiyeti'ndeki toplantısı da yine emniyet güçlerince engellendi.

AKP'nin Trabzon seçimleri karıştı: Polis toplantıyı bastı

Türkiye genelinde şu ana kadar yaptığı kongrelerde bir aday çıkararak 7. olağan kongrelerini gerçekleştiren AKP’nin Trabzon’daki seçimleri karıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan iki gün önce İl Başkanı Haydar Revi’yi görevden alıp yerine Sezgin Mumcu’yu atadı. Mumcu görevi devralırken, yeni adaylar da ortaya çıkmaya başladı. Trabzon İli Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Metin Kaya da aday olduğunu duyurdu.

ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAĞI TOPLANTIYI POLİS BASTI

Metin Kaya, geçen yıl kasım ayında bir otelde basın toplantısı düzenleyerek AKP il başkan adayı olduğunu açıklamak istedi. Ancak, Emniyet Müdürlüğü ekipleri pandemi kurallarını ihlal ettiği ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun “kapalı alanda toplantı yapılamaz” kuralına uymadığı gerekçesiyle basın toplantısı engellendi. Kısa bir konuşma yaparak adaylığını açıklayan Kaya hakkında adli ve idari işlem yapıldı.

TGC’DE DÜZENLEYECEĞİ BASIN TOPLANTISINI VALİLİK İPTAL ETTİ

Adaylık süreciyle alakalı dün Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenlemek isteyen Metin Kaya’nın bu kez de basın toplantısı valilik tarafından iptal edildi. Bunun üzerine cemiyet önünde açıklama yapan Kaya, “Aday olduğumu bir türlü açıklayamıyorum. Bugün basın toplantısı yapacağım cemiyette basın toplantısı yapmama izin vermediler. Oysa yine derneklere bağlı olan AK Parti il binasında 100 kişiyle toplantı yaptı. Sürekli bir engelleme var. Kimden korkuyorsunuz. Benim arkamda vekiller yok, bakanlar yok. Ben neden sokak ortasında toplantı yapayım. En lüks oteli seçtim engellendim, burada engellendim” dedi.

Sözcü‘nün haberine göre, Kaya, şunları söyledi:

“PEŞİME POLİS TAKMAK NE DEMEK”

“Ne yaparsanız yapın ben adayım. Ta ki Cumhurbaşkanımız çıkıp ben bu arkadaşı atadım diyene kadar adayım. Benim arkamdaki kimse yok. Seçim var, neden korkuyorsunuz? İl, ilçeler elinizde neden bu korkunuz? Bunu yaptıkça insanları nefretle dolduruyorsunuz. Bir şehrin valisi bunu yapmaz. İktidar partisinin başkan adayıyım. Peşime polis takmak ne demek. Hizmet vereceksiniz. Emniyet güçlerini bizim refahımız için kullanacaksınız.”

“ERDOĞAN’IN HAMALI OLACAĞIM”

“Delege sayısı 500, elimde 242 delege imzası var. Ben sadece ihale alma mekanizmasında yokum. AK Parti’nin hamal kısmındayım. Recep Tayyip Erdoğan’ın hamalı olacağım. Erdoğan direkt veya dolaylı yoldan “Çekil demediği” sürece varım.”

“BU NASIL BİR DEMOKRASİ?”

“Ben delegeysem milletvekilimi, meclis adayını, belediye başkanımı, il başkanımı seçebilmeliyim. Aday olan onlarca kişiden yalnızca beş kişi cumhurbaşkanımızın yanına götürüldü. Bunlara kim karar verdi? Delege “Neden bize sorulmuyor?” diyor. Bu nasıl bir demokrasi, nasıl bir adalet sistemi.”

AÇIKLAMANIN ARDINDAN KARAKOLLUK OLDU

TGC önünde açıklama yaptıktan sonra aracını park ettiği yere giden Metin Kaya, trafik polisleriyle tartıştı. Aracın çekilmesi üzerine polislerle tartışıp tepki gösteren Kaya, görevli memura mukavemet göstermesi nedeniyle karakolluk oldu. Polis merkezinde ifade veren Kaya, daha sonra serbest bırakıldı.