AKP'nin kongreleri bitti, etkinlik yasakları başladı: Valiliklerden peş peşe 1 Mayıs yasakları

Valiliklerden 1 Mayıs'ı kapsayan yasaklama kararları gelmeye devam ediyor.

AKP'nin kongreleri bitti, etkinlik yasakları başladı: Valiliklerden peş peşe 1 Mayıs yasakları

Kocaeli, Denizli, Aydın ve Bursa Valilikleri, ‘eylem ve etkinlik yasağı’ kararı aldı. Covid-19 salgını gerekçe olarak gösterilen kararların 1 Mayıs’ı kapsayacak şekilde alınması ise dikkat çekti.

AKP tarafından kapalı salonlarda gerçekleştirilen il ve ilçe kongrelerinde ortaya çıkan görüntüler tepkilere neden olmuştu. Kongrelerin tamamlanmasının ardından vaka sayılarının artması ile kısıtlamalar yeniden uygulanmaya başladı. Valilikler ise söz konusu kısıtlamaları gerekçe göstererek 1 Mayıs’ta yapılacak etkinliklere yönelik yasaklama kararlarını yayınlamaya başladılar.

Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamada “Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmemesine” karar verildiği aktarıldı.

Valiliğin açıklaması şöyle:

“İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgesi gereği çıkartılan 2021/19 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımızın 6. Maddesine ilave olarak; sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmemesine, Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.”

DENİZLİ VALİLİĞİ: AÇIK YER TOPLANTILARI YASAK!

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Valilik ve Kaymakamlık Makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç, İlimiz genelinde umuma açık veya kapalı yerler ile park-bahçe, mabetlerde, genel yollar ve kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile bunların eklentilerinde yapılacak olan miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, çelenk sunma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni vb. türdeki eylem ve etkinlikler ile el ilanı dağıtılmasının, 14.04.2021 günü saat: 00.01’den 13/05/2021 günü saat: 23.59’a kadar (30) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR.”