AKP'nin 128 fobisi devam ediyor: Kıbrıs'taki "Ç-128" adlı müze geminin üzerindeki "128" sayılarını sildiler

AKP iktidarı tarafından neredeyse söylenmesi bile yasaklanacak olan '128' rakamı Kıbrıs'taki 'Ç-128' müze gemisinin adından silindi.

AKP'nin 128 fobisi devam ediyor: Kıbrıs'taki

1974 Kıbrıs Harekâtı’nda yer alan çıkarma gemi modeli olan”Ç-128″ adlı müze geminin üzerindeki “128” sayılarının kazınarak silindiği öğrenildi.

Gazedda Kıbrıs’taki habere göre, geçen yıl temmuz ayında KKTC’de töreni yapılan müze geminin üzerindeki “Ç-128” yazısı, Türkiye’de muhalefetin dile getirdiği “128 milyar dolar nerede?” sorusuna gönderme yapan bir haberin ardından kazınarak silindi.

“Şaka gibisiniz: Müze gemideki 128 rakamını sildiler!” başlığı ile yayımlanan haber şu şekilde:

“1974’te Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik başlattığı harekatta kullanılan gemi Çıkarma Plajı’na kurulmaya başlandı. Ç128 numaralı gemiyle ilgili geçtiğimiz gün yaptığımız haberin ardından, bahsi geçen numaranın kaldırıldığı öğrenildi. Gazedda Kıbrıs’ın konuyla ilgili edindiği bilgide, silinen yere “Müze Gemi” yazılacağı da öğrenildi.

Geçtiğimiz gün yapılan haberde, geminin üstündeki numaraya atıfta bulunarak, numaranın, kktc’li yetkililerden Recep Tayyip Erdoğan’a bir mesaj olarak algılandığını söylemiştik. Bilindiği üzere 128 numarası, Türkiye’de Merkez Bankası’ndan kaybolan 128 milyar dolar’ı anımsattığı için ciddi tartışmalara sebep olmuştu. Bahsi geçen numara, KKTC’li yetkililerden Recep Tayyip Erdoğan’a bir mesaj olarak algılandı.”

AKP'nin 128 fobisi devam ediyor: Kıbrıs'taki "Ç-128" adlı müze geminin üzerindeki "128" sayılarını sildiler

AKP’nin 128 fobisi devam ediyor: Kıbrıs’taki “Ç-128” adlı müze geminin üzerindeki “128” sayılarını sildiler