AKP'li Türkeş: Azgın milliyetçilik tehlikesi görüyorum

AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, yükselişe geçtiğini belirttiği "azgın milliyetçiliğe" vurgu yaparak "ıslah ihtiyacı" olduğunu söyledi.

AKP'li Türkeş: Azgın milliyetçilik tehlikesi görüyorum

MHP kurucusu Alparslan Türkeş’in oğlu  Tuğrul Türkeş, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ‘Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı’nın (TÜDEV) internet sitesinde yayımlanan yazısında “Açıkça ifade ediyorum ki; ben filizlenen bu azgın milliyetçiliğe karşıyım” dedi.

Babası Türkeş’in “Milliyetçilik kendi milletini sevmektir. Onların iyiliğini ve refahını gözetmektir. Onların iyi bir geleceğe sahip olmasını temin için gayret göstermektir” sözünü hatırlatan AKP’li Türkeş “Yeni başlayanlar için sade ve güzel bir tarif olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Kısır popülizme, pratikte hiçbir karşılık üretemeyen kaba sloganlara ve salt hamasetten beslenmeye muhtaç bir milliyetçilik şablonunun dünya genelinde alan kazandığı aşikârdır” diyen Türkeş, “Maalesef ki Türkiye’de de bu tip hamaset eksenli bir milliyetçiliğin – ki ben buna ‘azgın milliyetçilik’ demeyi uygun görüyorum – sosyolojik tabanda kök salmaya yakın olabileceği tehlikesini görüyorum” uyarısı yaptı.

“Türkiye’de Kürtler üzerinden ayrımcılık güden, Alevîler üzerinden mezhepçilik örgütleyen, Hristiyanlar ve diğer azınlıklar üzerinden dışlayıcılık geliştiren ve/veya Avrupa’daki popülist üstüncülüğün farklı bir varyantı üzerinden hesaplar yapan bir milliyetçilik, Türk milliyetçiliği olamaz. Olsa olsa, ‘azgın milliyetçilik” olur’ ifadelerini kullanan Türkeş, “Toplum tabanında bu yönde birtakım düşünce kusurlarının, kimi reflekslerin olması, azgın milliyetçiliğe karşı yeni bir metot ve ıslah ihtiyacını ortaya çıkarmıştır” ifadelerini kullandı.