AKP'li Özışık'tan kriz uyarısı: Hükümet yok olup gidecek, sabır taşı çatlamak üzere...

Bugün yazdığı köşe yazısında iktidarın yaptığı zamlara değinen Süleyman Özışık, "Sabır taşı çatlamak üzere. Herkesin burnundan soluduğu bugünlerde vatandaşa nefes aldıracak bu uygulamaların hemen, acilen devreye sokulması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

AKP'li Özışık'tan kriz uyarısı: Hükümet yok olup gidecek, sabır taşı çatlamak üzere...

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazetesi’nin yazarı Süleyman Özışık bugün yazdığı köşe yazısında iktidarın ekonomi politikalarına ve zamlara “çok geç olmadan” diyerek ‘tepki’ sini dile getirdi. Birçok kalemde mevcut iktidarın sabit fiyat uygulaması gerektiğini belirten Özışık, “Yaşanan her sıkıntı hükûmetin karnesine eksi puan olarak yansıyor… Sabır taşı çatlamak üzere” diye yazdı.

İşin mevcut hükümete düştüğünü yazan ve ‘altını çizerek söylüyorum’ diyen yandaş Özışık, “Temel gıda maddelerine, yani pirinç, makarna, su, et, süt, yumurta, peynir, sebze, meyve, protein ve yağ gibi maddelere sabit fiyat uygulaması getirilmesi gerekiyor. Sigaraya ve ekmeğe getirilen sabit fiyat uygulaması gibi bir uygulamadan bahsediyorum. “Arkadaş, pandemi sürecinde bu ürünlere zam yapılmayacak” diye bir kanun uygulanması gerekiyor” dedi.

Mevcut hükümetin yaptığı zamlara da değinen yandaş yazar, “Yol ücretleri, köprü ücretleri, akaryakıt ücretleri, her türlü vergi ücretleri gibi kalemlerde esneklik göstermesi ve hatta yarı yarıya fiyat uygulaması getirilmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Özışık’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

”Bir kafede sigara veya nargile içilip içilmediği nasıl dakika başı denetleniyorsa, firmaların yaptığı zamlar da aynı şekilde denetlenmeli.
Ama bu maalesef yapılmıyor.
Madem bu denetimler yapılamıyor, o zaman hükûmetin bu konuya kalıcı bir çözüm bulması gerekiyor.
Altını çizerek söylüyorum.
Temel gıda maddelerine, yani pirinç, makarna, su, et, süt, yumurta, peynir, sebze, meyve, protein ve yağ gibi maddelere sabit fiyat uygulaması getirilmesi gerekiyor.
Sigaraya ve ekmeğe getirilen sabit fiyat uygulaması gibi bir uygulamadan bahsediyorum. “Arkadaş, pandemi sürecinde bu ürünlere zam yapılmayacak” diye bir kanun uygulanması gerekiyor.
Ayrıca…
Kira ücretlerine, aidat ücretlerine de en az bir yıl boyunca zam yapılmaması yönünde bir kararın hükûmet eliyle uygulanması gerekiyor. Hatta gerekirse aidat ücretlerinin yarı yarıya düşürülmesi gerekiyor.
Ve tabii ki hükûmetin yaptığı zamlar…
Yol ücretleri, köprü ücretleri, akaryakıt ücretleri, her türlü vergi ücretleri gibi kalemlerde esneklik göstermesi ve hatta yarı yarıya fiyat uygulaması getirilmesi gerekiyor.
Bunlar yapılmadığı sürece vatandaşın bu süreci atlatabilmesi mümkün değil.
Pandemi dünya genelinde pek çok hükûmetin ve dahi devletin yok olup gitmesine neden olacak.
Türkiye’de vatandaşlar gündelik polemiklerde elbette millî ve manevi değerlerine sahip çıkıyor ama ekonominin getirdiği sıkıntıları da yok saymıyor.
Yaşanan her sıkıntı hükûmetin karnesine eksi puan olarak yansıyor…
Sabır taşı çatlamak üzere. Herkesin burnundan soluduğu bugünlerde vatandaşa nefes aldıracak bu uygulamaların hemen, acilen devreye sokulması gerekiyor.
İnşallah gereken bir an önce yapılır.
Çok geç olmadan… ”