AKP'li Kurtulmuş: Seçim barajının kıymeti kalmadı

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, seçim barajı tartışmasına ilişkin "Partiler nihayetinde barajı ittifakla aşıyorlar. Hatta başka bir partinin listesinden seçiliyor. Baraj konusunun da tartışılması lazım" dedi.

AKP'li Kurtulmuş: Seçim barajının kıymeti kalmadı

CNN Türk’te katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, dün AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “İnsan Hakları Eylem Planı”na muhalefetten gelen eleştirileri değerlendirirken, “Dün eylem planı açıklanmışken bunun samimi olmadığını iddia etmek hoş değildir. Büyük bir iyi niyetle yapılan eylem planıdır. Daha yeni başlıyoruz. Takdir edilmesi gereken bir durumdur. Dün açıklanmış olan planı kötülemeye kalkmanın ciddi bir iş olmadığını söylüyorum” ifadesini kullandı.

“Meclis’te yeni anayasa için zemin var mı?” sorusuna da cevap veren Kurtulmuş, “Vardır. Türkiye’nin anayasa tartışmaları ile ilgili zemini yakaladığını düşünüyorum. Eylem Planımızın 9 hedefinin sonunda diyoruz ki; sonunda bunu taçlandıracak olan yeni anayasadır. Çok değişiklik yapılmış olmasına rağmen darbeci zihniyet anayasanın içinde ruh olarak vardır. Bu ruhun ortadan kaldırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Seçim barajının kaldırılıp kaldırılmayacağıyla ilgili tartışmalara cevap veren Kurtulmuş şunları söyledi:

“Önemli bir çalışma yürütülüyor, bitmeden kamuoyu ile paylaşmadan doğru bulmam. Anayasada değişiklikler yapıldı, yeni ve sivil anayasa tartışmasını açıyoruz. Fiillen ittifaklar söz konusu. Eskiden bunlar bir parti diğerine katılarak yapılıyordu. Bunları ortadan kaldırıp düzenleme yaptık. Yerel seçimlerde partilerin ittifak yapmasının önü nasıl açılabilir? Daraltılmış bölge… 5 olur, 7 olur başka rakam olur. Onlarca insan arasından seçim yapmaktansa küçük siyasal çalışma alanlarının olması lazım. Barajın kıymeti kalmadı. Partiler nihayetinde barajı ittifakla aşıyorlar. Hatta başka bir partinin listesinden seçiliyor. Baraj konusunun da tartışılması lazım. Barajların da aşağıya çekilmesinin Türkiye demokrasisi açısından faydalı olacağını düşünüyorum. En azından grup başkanvekilleri Meclis’e gelmeden diğer partilerle de bunu paylaşıp görüşlerini alacaklar.”