AKP'li Gaziantep Belediyesi kitap ihalesinde, Atatürk düşmanı yazarları ödüllendirdi!

AKP'li Belediye, Atatürk düşmanlığıyla bilinen yazarın kitabından 1000, Atatürk’e hakaretten ceza alan yazarın kitabından 84 adet sipariş etti...

AKP'li Gaziantep Belediyesi kitap ihalesinde, Atatürk düşmanı yazarları ödüllendirdi!

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yine bir skandalla gündemde.

Belediyenin “Eğitim ve tanıtım faaliyetleri” kapsamında aldığı kitaplarda Atatürk düşmanlığıyla bilinen ve Atatürk’e hakaretten ceza almış yazarların kitapları bulunurken Nutuk’tan 1 adet sipariş edilmiş…

İddiaya göre, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve tanıtım faaliyetleri kapsamında dağıtılmak ve belediye kütüphanelerinde bulundurulmak üzere 71 bin 720 adet kitap alınmasına karar verdi. Bu amaçla EKAP üzerinden 12 Nisan 2021 tarih ve 01314406 ilan numarasıyla duyuru yapıldı.

Belediye tarafından belirlenen şartnamedeki özellikleri taşıyan ve yine bir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Gazikültür Sanat Ürünleri Ticaret ve Turizm Anonim Şirketi, 1 milyon 62 bin 299 lira bedelle kazandı.

İHALE DE AKP’Lİ İSME VERİLDİ

Bu şirketin yönetim kurulu başkanlığını AKP’den milletvekili adayı olan, 2017’den buyana da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çeşitli kademelerde görevini sürdüren Hakan Tanrıöver’in yaptığı belirtilirken, genel müdürlük görevinde ise Gaziantep Üniversitesi Rektör Danışmanı olan Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar var.

Sözcü’nün haberine göre, şirket ile belediye arasında kitapların 2021 yılı sonuna kadar teslimi öngörülen sözleşme imzalandı. Ancak, ihalenin teknik şartnamesinde yer alan kitap listesinin içeriği ise dikkat çekici.

Belediyenin adeta Atatürk düşmanlarını ödüllendirdiği düşünülen kitap ihalesinde alınması kararlaştırılan 71 bin 720 kitap arasında; Atatürk’e hakaret etmekten hapis cezası alan Mustafa Armağan’ın kitaplarından 84 adet, Atatürk karşıtı ve düşmanlığıyla bilinen Yavuz Bahardıroğlu’nun kitaplarından 1000 adet alınırken Atatürk’ün Nutuk’undan sadece bir adet yer aldı.

“ATATÜRK’E HAKARET EDENLERİN ÖDÜLLENDİRİLDİĞİ”

Gaziantep Şahinbey İlçe Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan, listenin dini ağırlıklı kitaplardan oluşmasına tepki göstererek şunları ifade etti:

“İhale, çok masum görünen bir kitap ihalesi gibi görünüyor olsa da, kitap içeriklerini inceleyince Atatürk’e hakaret edenlerin ödüllendirildiği bir kitap ihalesinin olduğu ortaya çıkacaktır. Listede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ayrılan sayı sadece iki adet. Bu iki kitabın bir adedi Nutuk, bir adedi de ‘Zabit ve Kumandan ile Hasbihal. Bu eksikliği gidermek için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne 10 adet Nutuk hediye edeceğim. Eğer siz her vatandaşımızın başucu kitaplarından birisi olması gereken Nutuk’a 71.720 kitap içinde bir adet yer veriyorsanız, bu listeyi yazanınızdan, ihaleyi onaylayana kadar hepinize yazıklar olsun”