AKP'li Fatih Tezcan, hakimleri hedef göstermekten yargılanacak

Twitter hesabından İstinaf Mahkemesi heyeti hakimlerine ilişkin paylaşım yapan AKP'li Fatih Tezcan hakkında hazırlanan iddianamede, 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

AKP'li Fatih Tezcan, hakimleri hedef göstermekten yargılanacak

AKP’nin sosyal medya önde gelen isimlerinden, laikliğe karşı açıkça şeriatı savunduğu çıkışlarıyla bilinen gerici Fatih Tezcan’ın hakimleri hedef aldığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapsi isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede 23 Mayıs 2021 tarihinde AFatih Tezcan’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, Fatih Tezcan’ın “FETÖ’cü hakimleri araştırıp mahkemede yüzlerine karşı ‘Ben senin karşında ayağa kalkamam! Sen FETÖ’cüsün’ diyen şahsıma, ‘Sen kimsin ki hakimleri araştırıyorsun’ demenin iki manası olabilir: 1: Mesleğimi unutmak. 2:Tezgahları bozulacağı, planları ifşa olacağı için tutuşmak. Hangisi?” ve “5 Nisan 2021 tarihinde Mehmet Ağar ve diğer sanıkların beraat kararlarını bozan İstinaf Mahkemesi kararına ve heyetin isim listesine ulaştım. Heyet Başkanı Hâkim M.H.Y’yı ve üye hâkimler A.S ve A.A’nın bağlantılarını araştırıyoruz.” şeklinde paylaşım yaptığı belirtildi. Bu paylaşımları nedeniyle şüpheli Tezcan hakkında “Terörle Mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçundan re’sen soruşturma başlatıldığı anlatılan iddianamede, şüphelinin olabileceği adreslerde arama yapıldığı ancak tüm aramalara rağmen ulaşılamadığı, bu nedenle hakkında ifadesinin alınması için yakalama kararı çıkartıldığı kaydedildi.

İddianamede, “şüpheli Fatih Tezcan’ın sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlar ile kime yönelik olduğu anlaşılacak şekilde terörle mücadelede görev almış görevlilerin hüviyetlerini açıklayıp yayınlayarak hedef gösterme suçunu işlediği” belirtildi. Tezcan’ın “Terörle Mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Tezcan önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.