AKP'den bir işçi düşmanı yasa teklifi daha: İflas eden şirkette finans kuruluşlarının alacakları, işçi alacaklarının önüne geçiyor

İktidar partisi tarafından Meclis'e sunulan İcra ve İflas yasası değişiklik teklifine göre, konkordato sürecinde finans kuruluşlarının alacakları, işçi alacaklarının önüne geçiriliyor.

AKP'den bir işçi düşmanı yasa teklifi daha: İflas eden şirkette finans kuruluşlarının alacakları, işçi alacaklarının önüne geçiyor

Ekonomik krizin ve pandeminin giderek derinleştiği bugünlerde, iktidar partisi temsilcisi olduğu sermaye düzeninin hoşuna gidecek bir yasa değişikliğini daha gündeme taşıdı.

AKP tarafından TBMM Adalet Komisyonu’na sunulan teklif komisyondan sorunsuz bir şekilde geçti. Sunulan teklifin kritik maddelerinden birisini işçi alacakları ile ilgili düzenleme oluşturuyor. İddialara göre düzenleme ile konkordato sürecinde finans kuruluşlarının alacakları, işçi alacaklarının önüne geçiriliyor.

Cumhuriyet’tin habere göre, birçok firma yurt dışından kredi kullandı. Ancak kredi alan firmalar konkordato ilan etmeye başladı. Bunun üzerine yurt dışından kredi verenler, “ya paramızı geri alamazsak” telaşına düştü, Dünya Bankası da devreye sokuldu.

Muhalefet, “İşçilerin alacakları ise geri sıralara kayıyor” diyerek şerh koydu

Adalet Komisyonu’nun CHP’li üyeleri teklife karşı çıkarak şu nedenlerle muhalefet şerhi koydu:

“Teklifle konkordato sürecindeki iflas idare memurlarının niteliklerini artırma öncelikli amaç olarak ifade edilmesine karşın asıl amacın konkordato sürecinde borçlunun bazı mallarının satışına imkân verilmesi ve elde edilen gelirin rehinli alacaklı konumunda bulunan finans kuruluşlarına aktarılmasıdır. Konkordato süreciyle zaten mağdur durumuna düşen işçilerin alacakları ise geri sıralara kaymaktadır. Bu düzenlemeye karşı yaptığımız ısrarlı itirazlar sonuç vermemiştir.”