AKP yeni 'torba'sını Meclis'e sundu: Vergi zammı istedi

AKP'nin sunduğu kanun teklifinde, kurumlar vergisi oranına 5 puanlık zam da öngörülüyor.

AKP yeni 'torba'sını Meclis'e sundu: Vergi zammı istedi

AKP dün Meclis’e, içerisinde yine tartışma yaratacak düzenlemelerin yer aldığı yeni bir “torba yasa teklifi” sundu.

AKP, şu anda yüzde 20 olan kurumlar vergisi oranının 2021 yılı kurum kazançları için yüzde 25, 2022 yılı kurum kazançları için ise yüzde 23 oranında uygulanmasını içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILANA ZAM 3 TL!

Ücretsiz izne çıkarılan işçilere günlük verilen 47 TL nakdi ücret desteği 50 TL’ye çıkarıldı. Yiyecek ve içeçek sektöründe marttan sonra ücretsiz izne çıkarılanlara da nisan ve mayıs aylarında günlük 50 TL verilecek.

YÜZDE 5’LİK ZAM

Kanun teklifinin Meclis’ten geçerek yasalaşması halinde bu sene için kurumlar vergisi oraninda 5 puanlık artış gerçekleşmiş olacak.

Teklifte ayrıca, yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde çalışanların Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin sosyal güvenlik primlerinin İşsizlik Fonu’ndan karşılanması ve yine bu sektörde çalışıp Nisan ve Mayıs aylarında aylıksız izne ayrılanlara 1,500 lira ödeme yapılması da yer alıyor.

KİRALIK KASA TMSF’YE

Cumhuriyet‘in haberine göre, sunulan teklife göre, zamanaşımı nedeniyle Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilen alacak ve emanetler, hak sahiplerine talepleri durumunda iade edilecek.

Ayrıca sunulan teklifte yer alan diğer düzenlemeler de şöyle:

– Üreticilerin 31 Aralık 2020 itibarıyla tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış tarımsal kredi borçları yapılandırılacak. Ancak uygulanacak faiz yüzde 11 yerine yüzde 18 olacak.

– Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet, kiralık kasa ve her türlü alacaklardan 10 yıl içinde aranmayanlar banka tarafından TMSF’ye devredilecek.