AKP Grup Başkanvekili Turan'dan asgari ücret ve TÜSİAD açıklaması

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkan Vekili Bülent Turan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. TÜSAD'ın ekonomi yönetimi ile ilgili yaptığı açıklamayı değerlendiren Turan,

AKP Grup Başkanvekili Turan'dan asgari ücret ve TÜSİAD açıklaması

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis’te basın mensupları ile sohbet toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. TÜSİAD ve ASELSAN üzerine konuşan Turan, “Kılıçdaroğlu’nun ibretlik görüşmesinden sonra sicili malum TÜSİAD açıklama yapıyor” dedi.

Bülent Turan, bu hafta Genel Kurulda elektrik enerjisi satışından alınan TRT payının kaldırılması, doğal gaz piyasasında tüketicilerin korunmasına yönelik adımlar ve kalfalık öğrencilerine ücret iyileştirmesi düzenlemelerini öngören kanun teklifini yasalaştırmayı planladıklarını söyledi.

Ardından stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılması, Odalar ve Borsalar Kanunu uyarınca tahsil edilmesi gereken tutarlar için 31 Aralık 2023’e kadar icra takip işlemlerinin durdurulması gibi düzenlemeler içeren 9 maddelik kanun teklifini görüşmeyi planladıklarını bildiren Turan, daha sonra da komisyonda kabul edilmesi halinde asgari ücretten gelir ve damga vergilerinin alınmamasını düzenleyen teklifi ele alacaklarını belirtti. Turan, asgari ücretten gelir ve damga vergisinin alınmamasıyla işverenlerin üzerindeki 450 lira civarında yükün kalkacağını kaydetti.

Bülent Turan, kanun teklifinde yenilenebilir enerji üretiminin teşvik edilmesi için muafiyet sınırı olarak öngörülen, meskenlerin çatı ve cephesine kurulan güneş enerjisi santrallerinin kurulu gücünün 10 kilovat olması şartının 20 kilovat olarak değiştirilmesi gibi önemli düzenlemelerin de yer aldığını anımsattı.

“ENFLASYON”

“İşçi de bizim işveren de.” diyen Turan, asgari ücretliyi de memuru da işçiyi de emekliyi de enflasyona ezdirmemek için gereken adımları atmaya devam edeceklerini vurguladı.

“SİCİLİ MALUM TÜSİAD”

TÜSAİD’ın ekonomi yönetimi alakalı yayınladığı mesajı değerlendiren Turan, şöyle konuştu:

“Burada iktidar kadar muhalefete de sivil toplum kuruluşlarına da sorumluluklar düşüyor. Kılıçdaroğlu’nun ibretlik görüşmesinden sonra sicili malum TÜSİAD açıklama yapıyor. Dün Türkiye’yi büyükelçilere şikayet eden Kılıçdaroğlu, bugün benzer bir mantıkla soluğu TÜSİAD’ın yanında alıyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu arayışları, tamamen siyaset üretememesinin bir sonucudur. İş dünyasının fikirleri, önerileri, elbette bizim için kıymetli. Ancak Türkiye, ne yaptığını bilen bir ülke. ‘Denenmekte olan ekonomi programları’ gibi ifadeleri doğru bulmuyoruz. Bu, ihracatta son 12 ayda yakalanan 221 milyar dolar seviyelerindeki başarılara da haksızlık. Eski Türkiye günlerini andıran açıklamalar kimseye yarar sağlamaz. Kimse Kılıçdaroğlu’nun ipiyle kuyuya inmesin. Göreceksiniz, bu süreci de aşacağız. Paradan para kazanan, zengini daha da zengin yapan bir sistem, birilerinin işine gelebilir; ama üreten, ihracatını ve istihdamını artıran bir ülke yarınlarımızı daha güçlü kılacak.

“ASELSAN VE KATAR MEVZUSU KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL”

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Turan, bazı kesimlerin ASELSAN üzerinden yine yalan ve algı peşinde olduğunu ifade ederek, “Yalanın kendileri için hayat mottosu olduğunun gayet farkındayız. ‘ASELSAN Katarlı oldu’ haberi tamamen yalan. ASELSAN, aziz milletimizindir. ASELSAN’ın marka ve isim haklarını korumak amacıyla faaliyet gösterdiği ülkelerde yaptığı uygulamanın çarpıtılmasının kime ne faydası var? Anlaşılan savunma sanayide atılan tarihi adımlar birilerini rahatsız ediyor. Türkiye’nin savunma sanayinde yerlilik ve millilik oranını yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkarması birilerini rahatsız ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.