AKP Genel Başkan Yardımcısı yüreklere su serpti: Kurun yüksekliğini görüyoruz ama inanın hepsi kontrol altında

AKP Manisa il danışma meclisi toplantısında konuşan Demiröz, ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı yüreklere su serpti: Kurun yüksekliğini görüyoruz ama inanın hepsi kontrol altında

Partisinin Manisa il danışma meclisi toplantısında konuşan Vedat Demiröz, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) 60 yıldır alınmadığını belirterek, “Ekonomimiz çok mu kötü beyler” ifadelerini kullandı.

“Kıbrıs Rum Kesimi, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya’dan, Letonya’dan, Estonya’dan da mı kötü” diyen Demiröz, Türkiye’nin 14 ülkenin toplamından daha büyük ekonomiye sahip olduğunu ancak AB’ye almayacaklarını söyledi.

Demiröz şöyle devam etti: “Bugün Avrupa’da duyuyorsunuz, yakıtın olmadığı, raflarda neler olduğunu… Kış geliyor. Birileri bize, ‘Kara kış fonu kurun’ diyor ama biz onu kurmayacağız. Bizim her şeyimiz hazır ama Avrupa kara kışa hazır değil. Onlar bize ültimatom vereceklerine önce kendi ekonomileri, kendi geleceklerini düşünsünler. Bizim enflasyondaki yükseklik eyvallah, kurun yüksekliğini görüyoruz ama inanın hepsi kontrol altında. Biraz sabırlı olacağız. Yılbaşına doğru her şey sistemine oturacak. Aylık ihracatımız 20 milyar doları aştı. Bu dövizler yarın ülkemize gelecek. Türkiye’ye gelen dövizle cari açığımızı da kapatacağız. O dövizlerin fazlalığı nedeniyle kur farkları da aşağıya doğru inecek. Gıdada hiçbir eksiğimiz yok. Pahalılık olabilir. Allah aşkına, Türkiye’de son 20 senede her eve bakın ya bir otomobil ya da iki otomobilimiz var. Her evde iki-üç telefon var. Türkiye’nin doğalgaz gitmeyen ilçesi kalmadı. Elektrik desen yine aynı, Yolları zaten saymıyorum.”