AKP, ABD ile ilişkileri onarabilmek için 'ikna ekibi' kuracak iddiası

Nuray Babacan, bazı AKP'li kurmayların ABD ile Türkiye arasındaki sorunlar için "ilişkileri onarma ekibi" kurulmasını önerdiğini yazdı.

AKP, ABD ile ilişkileri onarabilmek için 'ikna ekibi' kuracak iddiası

Nuray Babacan, Hürriyet’teki köşesinde ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiye yönelik sorunların iktidar partisi içinde alternatif önerilerin tartışılmasına neden olduğunu dile getirdi.

F-35 veya ikinci seçenek olarak gündeme gelen F-16 programının işler hale getirilmesi konusunda TBMM’nin devreye girmesini önerenlerin olduğunu ifade eden Babacan, bazı AKP’li kurmayların ABD ile Türkiye ilişkileri için ‘onarma ekibi’ kurulmasını önerdiğini yazdı.

Nuray Babacan’ın, kulis bilgilerini paylaştığı “ABD’yle görüşmeler- ‘İkna ekibi’ önerisi” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Savunma heyetlerinin ABD’de temasları sürerken, bazı Ak Parti kurmayları, özellikle Amerikan Kongresi ve Senatosu’nda oluşan direnci kırmak için parlamenter heyetler üzerinden temas kurulması önerisinde bulundular. Bu önerinin üst düzeyde de dile getirildiğini biliyoruz. Dirençli senatörleri ikna etmek ve Türkiye’nin yaptığı 1.4 milyar dolarlık ödemenin karşılığının verilmesinin ‘müttefiklik ve dostluk temeli’ üzerinden yürütülmesi gerektiği dile getirenler var.

Bu nedenle TBMM Başkanlığı, Türkiye-ABD Dostluk Grubu, TBMM Dışişleri Komisyonu ve büyükelçilerin de içinde bulunduğu ‘ilişkileri onarma ekibi’ oluşturulması öneriliyor. İki liderin yaptığı son görüşmede ‘karşı çıkan senatörler’ konusunun gündeme geldiği ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da ‘Çoğunluğunuz var, isterseniz ikna ederseniz’ dediği aktarılıyor.”