Akdeniz'deki tekne kazasında 100 sığınmacı hayatını kaybetti

Uluslararası Göç örgütü yapmış olduğu açıklamada Akdeniz'deki tekne kazasında en az 100 sığınmacının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Akdeniz'deki tekne kazasında 100 sığınmacı hayatını kaybetti

Uluslararası Göç Örgütü Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada Akdeniz’deki tekne kazasında en 100 sığınmacının öldüğünü duyurdu.

Konuyla İlgili açıklama yapan Göç Örgütü “Bu son trajediden dolayı üzüntü duyuyoruz ve devletlere Akdeniz’de arama kurtarma gemilerini yeniden konuşlandırma çağrımızı yineliyoruz” ifadelerini kullandı.

Akdeniz’de arama kurtarma görevi yapan SOS Akdeniz ise konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada “Bugün saatler süren aramanın ardından en büyük korkumuz gerçek oldu. Ocean Viking mürettebatı, Trablus’un kuzeydoğusundaki bir lastik botun enkazına tanık olmak zorunda kaldı. Söz konusu botun 130 kişi taşıdığı ve zor durumda olduğu çarşamba sabahı rapor edilmişti” denildi.

Arama kurtarma operasyonunun hiçbir devletin desteği olmadan çok zor bir şekilde ilerlediği belirtilen açıklamada 2021’in başından bu yana Akdeniz’in orta kesiminde 350’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğinin altı çizildi.