Afrika'ya özgü ölümcül 'Maymun çiçeği' virüsü İngiltere'de görüldü

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüs toplantısında yeni bir virüsle daha mücadele içinde olduklarını, iki kişide maymun virüsü görüldüğünü açıkladı.

Afrika'ya özgü ölümcül 'Maymun çiçeği' virüsü İngiltere'de görüldü

Ölümcül yeni bir virüs, İngiltere’de görülmeye başlandı. İngiltere’de koronavirüsten sonra şimdi de Monkeypox (Maymun çiçeği) virüsü görüldü. Bu virüs vakasını Sağlık Bakanı Matt Hancock da doğruladı.

Koronavirüsün görüşüldüğü toplantıda iki hastanın ölümcül virüse yakalndığını söyleyen Hancock, bu virüsün ‘standart’ olduğu ve bu tür salgın ve vakalarla her zaman karşılaşıldığının altını çizdi. Ancak kaç hastanın enfekte olduğu veya virüsün İngiltere’de koronavirüs ile birlikte yayılıp yayılmadığı hakkında hiçbir ayrıntı vermedi.

Galler Halk Sağlığı bakanın açıklamasından sonra ‘iki ithal maymun çiçeği vakası’ tespit edildiğini doğruladı. Her iki hasta da Kuzey Galler’deki aynı evden geliyordu, ancak yaşları veya cinsiyetleri hakkında bilgi verilmedi. Sadece bir tanesinin hastanede tedavi gördüğü belirtildi. Sağlık yetkilileri ayrıca çiftin hangi ülkede virüsü kaptığını açıklamadı ancak maymun çiçeği esas olarak Orta ve Batı Afrika’da bulunuyor.

Deride su çiçeği gibi kabarcıklara neden olan nadir tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve diğer küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor. İnsanlar arasında ten tene temas, öksürme ve hapşırma yoluyla ve ayrıca kontamine olmuş giysilere vey​​​​​​​a yatak takımlarına dokunma yoluyla yayılabilir. bilim insanları bu virüsün insandan insana bulaşmasının oldukça nadir olduğunu belirterek koronavirüs kadar kolay yayılmadığını açıkladı.