"ABD'nin, Arap ülkelerinin Suriye ile dostane ilişkiler geliştirmesinden kaygı duyması doğaldır"

İran Dışişleri Bakanlığı, Arap ülkelerinin Suriye ile ilişkilerini iyileştirmesi konusunda açıklamada bulundu.

Sputnik Arapça servisine açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Amerika’nın Arap ülkelerinin Suriye ile dostane ilişkiler kurmasından endişe duymasının doğal olduğunu söyledi.

Hatibzade, “Amerika’nın Arap ülkelerinin Suriye ile dostane ilişkiler geliştirmesinden kaygı duyması doğaldır. Çünkü bu adım Arap ülkeleri arasındaki ihtilafların tamir edilmekte olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu durum siyonist rejiminin Arap ülkeleri arasında fitne çıkararak bu ülkeleri birbiri ardınca yalnızlaştırma hedefini başarısız kıldığı için Washington’un hoşuna gitmemektedir” dedi.

Arap ülkelerinin birbiri ardınca Suriye’yle iyi ilişkiler kurması sayesinde İsrail rejiminin daha da başarısız olacağını belirten Hatibzade, Arap ülkelerinin Suriye ile ilişkilerini geliştirmesinin her iki tarafın da yararına olduğunu söyledi ve “Suriye her zaman bölgedeki en etkili Arap ülkesi olmuştur. Suriye’nin bölgedeki varlığının yeniden canlanması bu bölgenin gelişmesine ve ilerlemesine katkı yapacaktır” dedi.